Lůžko navíc

Rozkládací gauče jsou zejména v malých bytech častým řešením nedostatku místa. V interiéru sehrávají dvojí roli, slouží jako sedací nábytek a zároveň se mění v lůžko. To vše s minimálním nárokem na prostor a s pokud možno co nejjednodušším mechanizmem proměny. Jaká je ale kvalita takového lůžka?

118115-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dvojnásobně zatěžovaný nábytek

Celá problematika rozkládacího sedacího nábytku spočívá v jakosti lůžkové plochy. Veškerá kritéria, která musí splňovat klasická postel, by se měla ve dvojnásob přísném měřítku uplatňovat na lůžko vzniklé rozložením gauče. Důvod je jednoduchý. Vzniklá lůžková plocha je ve většině případů, a v závislosti na konstrukčním řešení, tvořená původní sedákovou částí, která je zde na rozdíl od běžné postele zatěžována i přes den. Musí být tedy odolná nejen proti proležení, ale i proti prosezení. Spánek na prosezeném gauči není ideální. Sezení na proleželém lůžku již vadí méně. Nutno dodat, že v tuto chvíli uvažujeme rozkládací gauče jako relevantní náhradu za klasickou postel, tedy jako „trvale náhradní řešení“.

Postele – inspirativní fotogalerie

Důležitá je konstrukce

Nejčastější konstrukční řešení rozkládacích gaučů předpokládají vznik lůžka třemi různými způsoby. První představuje lůžko vytvořené dvojnásobným rozložením sedáku, čímž tedy vznikne postel v celkové šíři dvounásobku šíře sedákové plochy. Druhý případ, který je klasickým řešením, pracuje se sklopením opěráku do roviny sedáku. Připravené lůžko je tedy z poloviny tvořeno původní problematickou sedákovou částí a současně mnohem méně zatěžovanou plochou opěráku. Ta bude pro spaní rozhodně vhodnější.

Třetí a ideální způsob

Poslední třetí způsob je konstrukčně nejnáročnější. V tomto případě je rošt budoucího lůžka několikrát složený pod sedákovou částí. Je nutné jej vysunout a rozložit. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že nikterak nevyužívá původní sedákovou část pohovky a lůžko dokáže vyhovět i náročným ergonomickým požadavkům.

Na trhu je také možné setkat se s poměrně ojedinělým řešením rozkládacího gauče, kdy je lůžko vytvořeno pouhým přeložením – přetočením sedákové části „vzhůru nohama“. Znamená to, že sedáková část je vybavena dvěma matracemi, které bývají od sebe pevně odděleny vrstvou překližky, nebo jiného materiálu. Na jedné straně se tedy sedí a na druhé leží. Nedochází tak k zatěžování jedné matrace sezením a zároveň ležením. I toto řešení je vhodné.
 
Úložné prostory a nejčastější řešení
Rozkládací gauče často nabízejí nejen lůžko, ale i úložný prostor. Při výběru je nutné si uvědomit, že kvalitní rošt či matrace budoucího lůžka je nutné uskladnit v rámci objemu gauče, a tak je lépe upřednostnit kvalitu lůžka před velikostí úložného prostoru. Nejideálnější konstrukční řešení kvalitních rozkládacích gaučů počítá se složením lamelového roštu pod sedákovou plochu, čímž tedy takřka stoprocentně vyplní prostor, který by byl jinak využitý pro uložení lůžkovin.
Foto Ikea, Wittmann
Jaroslav Zákonalský
2.3.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist