Luxusní proměna zahradního domku

Jak jde dohromady šestičlenná rodina a pouhých 76 metrů čtverečních obytné plochy? Na první pohled moc ne. Ovšem, když se do hry vloží úsporná interiérová a designová řešení…

obr.3_obklad_grafosklo_kuchyne_foto_zdroj_j.a.p.-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: J.A.P.

Mladá rodina se rozhodla pro rekonstrukci nástavby rodinného domku v zahradní kolonii, a to s jediným cílem. Navzdory malému prostoru je třeba vytvořit komfortní místo pro bydlení, s maximální mírou soukromí pro všechny.

„Nástavba opravdu není extra prostorná, ale s pomocí architekta a chytrých stavebních prvků, se změnil prostor k nepoznání. Podařilo se rozvrhnout byt tak, aby vznikly velký obývací pokoj s kuchyní, dva dětské pokoje, ložnice a dokonce i velká koupelna a toaleta,“ přiznává majitelka domku.

Není bambus jako bambus

Pomyslným srdcem bytu a zároveň největší místností je obývací pokoj s jídelním koutem a navazující kuchyní, kterou od tohoto prostoru nenásilně oddělují přizdívky. Tato hlavní komunikační zóna nabízí dostatek místa pro všechny aktivity šestičlenné rodiny.

„Nejzajímavějším prvkem této místnosti, který si okamžitě získá pozornost každé návštěvy, je zcela jistě dekor ve skle, a to obrázek rostliny bambusu na celoskleněných dveřích a obkladu kuchyňské linky, včetně motivu na vlastních dvířkách kuchyně,“ dodává paní majitelka.

Kuchyň pod drobnohledem

Může kuchyň na ploše šesti metrů čtverečních stačit pro provoz šestičlenné rodiny? Zdá se že, odpověď je kladná. Jako ideální se ukázal tvar linky do písmene U. A protože kuchyňské skříňky musí být kvůli potřebnému úložnému prostoru až pod strop, padla volba na nenásilnou kombinaci světlého a tmavého dekoru.

Pro horní skříňky byla vybrána varianta dub lanýž, spodní skříňky se zahalily do vanilkového fóliovaného lesku. „Jak bylo již řečeno, jednotícím prvkem prostoru je bambusový dekor. Díky technologii digitální grafiky overface byl tento motiv aplikován přímo na lesklý povrch kuchyňských dvířek. Vysoká odolnost výrobní technologie dovolila umístit dekor i na dvířka v blízkosti elektrických spotřebičů,“ upřesnil Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a. s.

Tím ale bambusová éra v kuchyni nekončí. Druhým prvkem, který tento motiv nese, je celoskleněný obklad za linkou, nahrazující keramickou klasiku.

„Pouzdrovky“ nemusejí být jen šaty

Celoskleněné dveře z grafoskla s motivem bambusu vypadají naprosto skvěle. Zajímavé je, že nejsou otočné, ale posuvné do stavebního pouzdra J.A.P. Aby posuvy ladily s ostatními dveřmi v interiéru, nechal je architekt osadit stejným typem zárubně v provedení CPL bělený jasan.

„Posuvné dveře se ukázaly jako velmi výhodné pro náš interiér. V obývacím pokoji jsme mohli do jejich těsné blízkosti umístit rohovou sedačku. Na druhé straně – vpravo od dveří, vznikl volný roh, který plánujeme osadit krbovými kamny. Kdybychom zvolili variantu dveří otočných, tyto prostory bychom museli nechat volné. Pouzdra nám ušetřila spoustu místa a prostor designově oživila,“ říká paní majitelka a pokračuje: „Celoskleněné dveře jsou zajímavé i z pohledu propustnosti světla. Ve dne není chodba nikdy tmavá a večer je zajímavé v setmělé chodbě pozorovat, co s motivem dělá příjemné žluté světlo – které dveřmi proniká z umělého osvětlení v obývacím pokoji.“

Zbylo místo i na pěknou koupelnu

Jedním ze základních požadavků rodiny byla pohodlná koupelna. Architekt zvolil velký prosklený sprchový kout, který je v porovnání s vanou úspornější na zastavěný prostor. Praktické je, že díky dvěma samostatným skříňkám s umyvadly mohou koupelnu používat současně dvě osoby. Zvolený model Q MAX je ve vysokém červeném lesku Senosan, který propůjčuje skříňce honosný vzhled, ale zároveň nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Komfortní je také zapuštěné umyvadlo Q s odkládacím prostorem kolem vodovodní baterie.

Vícečlenná rodina samozřejmě ocení také dostatek úložného prostoru. Skříňky mají každá dvě prostorné zásuvky, které jsou doplněny o organizér. Ten pomáhá s rozdělením prostoru na přihrádky a nikdy se nestane, že byste po otevření zásuvky našli všechny věci pomíchané a rozházené. Nad každou skříňkou je zavěšena designová galerka se zrcadlem a zabudovaným osvětlením, které je dalším zdrojem světla v koupelně.

S červeným vysokým leskem skříněk je také provázán keramický obklad stěn, jejichž bílošedá kombinace je ozvláštněna jemným červeným proužkem. Za povšimnutí jistě stojí i dlažba. Její kávový odstín zapadá do barevnosti koupelny a navíc – v tomto tónu se velmi dobře pořizují i další doplňky a koupelnové textilie, jako ručníky nebo předložky.

Ani stylové bydlení nemusí být drahé

Řešení nástavby zahradního domku ukázalo, že nikoliv drahé zařízení, ale chytré a důvtipné stavební prvky dokáží vytvořit pohodlné a stylové bydlení. Okázalé dekorace nahradilo v tomto případě elegantní a praktické sklo spolu s kuchyňskými dvířky – vše v dekoru bambusu a pár centimetrů ušetřily posuvné dveře ve stavebním pouzdře.

Text: Ivana Kukalová

12.4.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist