Luxus stojí hodně, ale umí šetřit

Moderní domácí spotřebiče s důmyslným designem sice nejsou nejlevnější, ale kromě elegantního vzhledu vám dokážou ušetřit poměrně značnou sumu peněz. Například nová chladnička spotřebuje až o dvě třetiny méně energie než její o deset let starší kolegyně. A nejinak jsou na tom také pračky či myčky.

Drahý luxus šetří

Spotřebiče schopné vykonávat desítky všemožných funkcí, navíc naprosto precizní a vyspělé, jsou často lidmi zavrhovány, neboť je považují za zbytečný a především drahý luxus. Opak je ale pravdou. Investice vložená do modernější techniky se začne vracet s prvními účty za energii.

Jak vybírat nový model

Pokud se právě chystáte vyměnit svou dosluhující ledničku, myčku či pračku za nový kousek, jistě není od věci zaměřit se na informace o náročnosti provozu spotřebiče. Pro prvotní „hrubou“ orientaci a srovnání výrobků poslouží energetické štítky. Označení A++ je naprostou špičkou ve spoření energie, G pak zastává nejspodnější příčku. Pokud ale chcete mít jistotu, srovnejte u výroků konkrétní cifry vyjadřující výši spotřeby energie.

Chladničky a mrazničky

U chladniček a mrazniček, které spotřebovávají energii non-stop je rozdíl nejviditelnější. Zatímco energie kterou spotřebuje starší lednice s odběrem zhruba 3 kWh vás za deset let přijde při současných cenách na téměř čtyřicet tisíc, aktuální novinky z třídy A+ se pohybují pouze okolo částky 12 tisíc. Rozdíl osmadvaceti tisíc ale rozhodně není roven cenovému rozdílu modelů. Navíc se i po čtrnácti dnech můžete v lednici těšit na ovoce,které voní jako právě utržené.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Úsporné chladničky mají dokonale těsnící konstrukci a používají nejmodernější izolační materiály a efektivnější způsob chlazení. U starších ledniček se kompresor zapne ve chvíli, kdy termostat ohlásí, že je potřeba snížit teplotu. Naproti tomu moderní systémy dynamického chlazení přizpůsobují otáčky kompresoru podle nastavené teploty plynule.

Pračky a myčky

Stejně jako chladničky, i pračky jsou „označkovány“ písmenky od A až po G, obvykle ale hned třemi v řadě. První v pořadí u praček vyjadřuje míru úspory energie a vody, kterou výrobek umožňuje, druhé značí kvalitu samotného praní a poslední úroveň odstřeďování.
Vedle úsporných motorů k úspoře přispívá i inteligentní elektronika, která v případě praček umožňují podle množství či míry zašpinění prádla přidat či ubrat vodu a posoudit umí i to, kolik vody jednotlivé druhy textilií nasáknou. U některých modelů je také možné přizpůsobit délku praní. A zkrácený program u méně zašpiněného prádla ušetří vodu, energii i prací prášek.

Snížení nutného množství vody je společným klíčem k úspoře u praček a myček. Nejde ani tak o cenu vody, jako spíše o to, že se musí ohřívat, což samozřejmě spotřebovává množství energie. Čím více vody tedy spotřebiče ke svému provozu potřebují, tím více energie spolknou na její drahý ohřev.

Varné desky

Podobnou revolucí prošly také varné desky, které jsou v poslední době čím dál oblíbenější. A není divu, jsou rychlé, velice komfortní a velice elegantní. Zatímco u prvních sklokeramických desek ale zcela chyběla jakkoliv úspora energie, současné indukční desky jsou v tomto převratné. Díky elektromagnetickému poli, které se vytváří kolem cívky, se ohřívá přímo pokrm v nádobě, takže odpadají veškeré tepelné ztráty. Navíc se už nespálíte o plotýnku, na které jste si před chvílí ohřívali večeři, a nepřipálí se ani potraviny, které překypí z hrnce. Investice do luxusu se tedy určitě vyplatí.

Lucie Lukačíková
foto: Lucie Lukačíková

5.5.2008 11:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist