Domů > Dům > Okna > Luxfer, skleněná stěna a světlo v interiéru
Luxfer, skleněná stěna a světlo v interiéru
Stěny ze skleněných tvárnic, které umožnily propustnost světla do přilehlých místností, se v době svého vzniku zdály být vynikajícím řešením situace, zejména v malých bytech. Umožňovaly totiž členit obytný prostor, jež by jinak zůstal řadou tmavých zákoutí. Za několik let se staly módou a na přelomu 60 a 70 letech naopak symbolem normalizační konfekce. Nyní zažívají luxfery svého druhu renesanci.
Samotné název Luxfer napovídá, že iniciátorem vzniku této skleněné tvárníce byla potřeba světla (lux – lat. světlo). Již raně funkcionalističtí architekti užívali prosklené stěny, které dělily obytný prostor jako běžná příčka.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel
Skla získávala různé povrchové úpravy, aby kromě propustnosti mohla nabídnout i požadovanou míru intimity a soukromí. Velké skleněné plochy ovšem předpokládaly náročnou technologii výroby, čímž se stávaly nedostupné širokému obyvatelstvu. Tak se po několika letech z podmětu stavebních firem objevila první skleněná tvárnice, které opsala svůj vzhled od hliněné cihl a stejně tak se s ní dalo zacházet, tedy běžně vyzdívat.
Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie
Své místo ale také mají v bytech. Běžnou součástí výstavby 50 let byla jedna řada luxferů nad zárubní plných interiérových dveří. Nejpopulárnější jsou však skleněné tvárnice v koupelnách, které v drtivé většině, zvláště v panelových domech, nemají šanci být osvětleny denním světlem.
Dnešní nabídka luxferů je skutečné široká a zahrnuje celou paletu barev, tvarů, propustností světla, ale i způsobů použití a montáže. Základním kritériem při výběru luxferů jako materiálu např. koupelnové stěny bude jistě zmiňovaná propustnost ovlivňující míru intimity užívání koupelny. Dalším důležitým údajem bude tepelná a zvuková izolace, která má zásadní vliv na uživatelský komfortu a zároveň ovlivňuje i náročnost údržby.
Velká fotogalerie moderního osvětlení
Světelná propustnost a zkreslení
Největší světelnou propustnost, takřka 100%, poskytují čiré a netónované tvárnice bez povrchové úpravy matováním, nebo zvlněním. Podobné vlastnosti mají i matované tvárnice, které zachytí max. 10% světla a přesto poskytují již dostatečné soukromí, které si třeba právě koupelnový prostor nárokuje. Vedle povrchové úpravy matováním je možné docílit optické nedotknutelnosti prostoru za stěnou také použitím zvlněného, nebo drážkovaného, či jinak deformovaného povrchu tvárnice.
Jaroslav Zákolanský
Foto Luxfery cz, s.r.o. a České luxfery, s.r.o.