Lustry ze součástek kol a skla aneb Kam zmizel váš starý favorit?

Co mají společného umění a cyklistika? Víc než by se na první pohled mohlo zdát. Přesvědčí vás o tom nová expozice galerie Kvalitář, kde vystavují kolekci atypických svítidel inspirovanou cyklistikou koncipovanou ze skla a „ready-made“ komponentů. Výstava inspirovaná vášní k cyklistce ponese název POSEDLOST.

posedlost_armstrong-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv Kvalitář

Novoborský HG Atelier, je pověstný svou precizní řemeslnou prací, konstrukční dokonalostí, inovátorstvím a progresivním zpracováním skla. Výstava bratrů Houdkových alias Glassbrothers, kteří tvoří pod hlavičkou známého novoborského ateliéru, je spojením jejich dvou vášní – skla a cyklistiky.

„Práce, plné nasazení, dřina, schopnost se obětovat pro věc, ale i radost, nadšení, sebekázeň, uspokojení a dá se vlastně říct i láska… to vše se pro nás prolíná jak v cyklistice, tak v řemesle a umění. Jsou to světy bohaté na zajímavé osobnosti, vznikají tu pevná a nerozlučná přátelství. Je to námět, který prochází naší tvorbou již od školních let,“ vysvětluje Filip Houdek, designér a zakladatel HG Atelieru.

Na výstavě v pražském Kvalitáři vás čeká v první řadě impozantní závěsný pendant Armstrong, jehož váha se pohybuje kolem 100 kg. Dále budete moci vidět objekt Cipollini, stolní lampy Dear Marcel a světelný objekt Francesco Moser, jejichž tvarosloví vychází z různých fragmentů tradičních jízdních kol Favorit. Skalní fanoušky světové cyklisticky, ale i sklářského designu bezpochyby zaujme i slavné jméno Merckx, jako soubor skleněných obrazů.

„Cílem výstavy POSEDLOST je ukázat kreativní možnosti sklářů a designérů, kteří jsou schopni díky svým technologickým znalostem posunovat možnosti výroby mnohem dále, než tradičně nabízí oblast volného umění,“ vysvětluje kurátor Kvalitáře Jan Dotřel.

Co je kdo

Názvy jednotlivých děl věnovali umělci osobnostem, které nejvíc obdivují. Zatímco některá díla jsou původní náměty bratrů Houdkových, jiná navazují na tvorbu jiných umělců či nabízejí odlišný úhel pohledu na dané téma. Návštěvníci mohou hádat, které slavné jméno inspirovalo jednotlivé vystavované objekty.

„Nejvíce nás baví si hrát s reálnými prvky silničních kol. Když se nad tím trochu pozastavíme, jsou tyto komponenty ve většině případů geniální konstrukční řešení své doby. Tím, že se téměř každá věc na jízdním kole vyvíjí více jak sto let, zanechává za sebou stopu jedinečných mechanických specifik a z toho plynoucí krásný design. Například snaha minimalizovat váhu a maximalizovat pevnost je vidět z každého úhlu pohledu. Zakomponovat části kol do uměleckých děl, dát jim druhý život a zcela odlišnou funkci, která pro nezasvěceného člověka může být i skryta, je pro nás krásnou výzvou a nádhernou zábavnou tvůrčí činností,“ zamýšlí se dále Filip.

Glassbrothers: POSEDLOST
Vernisáž: 24. května 2018
Výstava: 25. 5. – 21. 9. 2018
Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha

28.5.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist