Ložnici dodal punc dokonalosti mramorový krb nalezený ve sklepě

Je až neuvěřitelné, jaké poklady se dají najít na půdách a ve sklepích. Příkladem budiž mramorové obložení krbu, jehož cenu odborník odhadl na 150 tisíc. Podívejme se na proměnu dobové ložnice, které se právě tento krb stal hlavní ozdobou.

01-1-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Česká televie

Další úkol pro pořad České televize Bydlet jako… zadala paní Jana. Přeje si zařídit ložnici luxusním stylu 20. let minulého století, který je momentálně opět na výsluní. Ano, řeč bude o art deco.

S úctou k původu

Jana žije v činžovním domě postaveném v roce 1927. Její byt stejně jako všechny ostatní v domě se původního stylu drží a veškeré rekonstrukce se provádějí s respektem k historii domu. „Sešli jsme se tu všichni nájemníci s podobným smýšlením. Snažíme se uchovat původního genia loci. Je to úžasné,“ popisuje Jana souznění se sousedy.

Skříň jako láska na první pohled

Do svého bytu se zamilovala hned, jak do něho vstoupila. Není divu. V bytě zůstaly zachovány původní prvky jako štuky, dveře, okna. V ložnici se nachází dobová vestavná skříň a je jasné, že na tu se sahat v průběhu rekonstrukce nebude.

Dále si Jana přeje nechat v ložnici stropní větrák. Pokoj je orientován na jih a právě díky větráku se v něm dá za horkých letních večerů přežít. Do ložnice také přijde už zakoupená postel.

Naopak je jasné, že zmizí televizní stěna, která je do ložnice obecně vůbec nevhodná.

Návrhu a realizace ložnice se ujal v pořadu dobře známý designér Petr Šlejmar. Po dohodě s majitelkou stanovili rozpočet na 80 tisíc.

Odkazy, ne muzeum

Petr chce zachovat také moderní velkou čatní skříň s tím, že ji natře. Je kvalitní, dýhovaná, má jednoduché elegantní tvary a bílý nátěr ji zbaví současného rustikálního nádechu.

Největším šperkem pokoje se ale stane mramorový krb, který objevili rozložený ve sklepě. Stačilo ho pouze vyleštit a sestavit. Byl dokonalý a vůbec nevadí, že bude jen rekvizitou, protože v pokoji chybí komín. Nad krbem visí obraz art deco umělkyně Tamary de Lempické.

Pokoj také dostal novou výmalbu ve velmi jemném šedém odstínu, který vychází z tapety s jemným art deco vzorem.

Zbytek kouzla ložnice dotvořily doplňky – malé vázičky či lampičky, koberec nebo komody a noční stolky. Nejde o žádné kousky z antiku, ale ryze současné výrobky, které z art deca vycházejí. „Nechceme dělat museum, ale současné bydlení,“ vysvětluje Petr Šlejmar a reakce majitelky mu dává za pravdu. Je nadšená!

Pořad Bydlet jako… vysílá ČT1 každý pátek v podvečer.

20.11.2017 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist