Ložnice ve znamení volnosti

Prostor ložnice, ať už věříte na feng shui anebo vyznáváte jiné způsoby zařizování interiérů, či ctíte designérská pravidla, musí být bezpodmínečně klidovou zónou bez rušivých elementů. Jak toho docílit? Snadno – zaměřte se na prostor a orientaci.

123547-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: archiv redakce

Pokud si můžete vybrat, která místnost by vám měla sloužit jako ložnice, zvažte, jaký typ spánku vám vyhovuje. S ohledem na klidný a nerušený spánek ložnice nemá být orientována k frekventované komunikaci anebo například k místu se silným zdrojem hluku, či popřípadě silných zápachů.

Těm, kteří chodí spát se slepicemi a vstávají časně, vyhovuje ložnice orientovaná na východ. Východní ložnice se během dne nepřehřívá, takže je v ní večer příjemný chládek. Noční ptáci, kteří ulehají po půlnoci budou asi trochu déle vyspávat. Ranní sluneční paprsky je pak ruší, proto je pro ně výhodnější ložnice orientována na sever. Rozptýlené severní světlo není agresivní, neruší v žádném denním čase.

Naproti tomu ložnice, nasměrovaná na západ zvyšuje teplotu vzduchu v samotné místnosti, kvůli rannímu oparu tuto orientaci však ocení spíše ti, co mají výhled do zahrady, parku či lesa.

Zdravému spánku prospívá vzdušný a větší prostor nevyplněných věcmi a nábytkem. Optimálním variantou jak se vyhnout ložnici, přeplněné nábytkem je šatník, do kterého se vchází přímo z ložnice. Alternativou je úložná bytová stěna, tedy dobře členěná skříň, která sahá od stěny ke stěně a od podlahy po strop.

Pak vám v ložnici postačí drobný noční stolek a komoda, či okrasná truhla na ložní prádlo. Může zde být i pracovní stůl, sportovní náčiní anebo naopak oddechové křeslo. Nic z toho není rušivým elementem, pokud to stojí jako solitérní prvek. Pokud na ložnici navazuje balkon, terasa či lodžie i stolek na servírování snídaní, popřípadě vína, může být vkusným doplňkem ložnice.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

30.6.2014 12:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist