Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Dnes se budeme věnovat realizaci zelené ložnice. Jedná se o do detailu propracovaný prostor, ve kterém je vyřešeno samotné spaní, ale i šatna, která je bezpochyby provozní výhodou.

Typologické požadavky na ložnici:

Základní funkcí ložnice je klidný spánek. Aby toho bylo dosaženo, je nutné zachovat určité typologické danosti takové prostoru. Předně ideální orientace ložnice by měla být na východ. V případě, že to dispozice neumožňuje, oželte orientaci ložnice rodičů na úkor dětí, které musí mít ložnici (dětský pokoj) orientovány na jih anebo jihozápad.

Minimální plocha ložnice je často opomíjena a především v pražských bytech se často setkáváme se spaním na velice malém prostoru. Přitom minimální plocha ložnice pro jednoho člověka je 8m2, pro dva 12m2 při standardní výšce 2,3 (podkroví) – 2,6 m (bytový dům). Do této plochy se samozřejmě nepočítají vestavěné skříně. Pokud vaše ložnice nedosáhne těchto parametrů, nedochází ke správné výměně vzduchu a pokud se dostatečně nevětrá, dochází k nepříjemnému narušení spánku.

Velká fotogalerie jak vymalovat ložnici

Dalším aspektem typologického vzorce pro ložnici je její šířka, která by nikdy neměla být užší, než 2,4m. Tento rozměr totiž umožňuje přístup k manželské posteli z obou stran. Ložnice by měla mít možnost zatemnit v případě potřeby a měla by být situována v nejklidnější části bytu s co možná nejkratším přístupem k toaletě.

Umístění šatny v interiéru ložnice je samozřejmě výhodou, která zlepšuje pocit z užívání a zároveň řeší problém s úložnými prostory. 

Jak navrhnout ložnici:

Laicky lze říci, že nejdříve si najděte místo pro umístění postele. Snažte se, aby byla pokud možno proti oknu, nebo aby okno bylo po jedné straně. Umístění hlavy pod okno a topení je nevhodné a pod střešní okno díky měsíci v případě úplňku a špatného zatemnění docela nesnesitelné. Dále je důležité nalézt prostor pro umístění šatní skříně – úložných prostorů. Nezapomínejte, že k šatní skříni musíte mít přístup a to samé platí o jejím otevírání. V ložnici je dobré pamatovat na osvětlení pro večerní čtení a je vhodné promyslet rozvod elektřiny, který umožní vypínat světla s pohodlí postele. Barevnost je věcí vkusu, ale velice často se volí barvy tlumené, studenější, klidnější. Podlahy je dobré řešit s ohledem na bosé nohy – tedy kde to jde koberečky.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

Zelená ložnice s šatnou

Dispozice:
Pokud jde o ložnici, vždy je důležité zachovat přístup k manželské posteli z obou stran. Tato ložnice je situována v rohu budovy a díky tomu disponuje dvěma okny. Designérka prostor rozdělila na část pro spaní a část pro šatnu. Úložné prostory a police jsou situovány na prakticky všech stěnách, které to umožňují – mimo vstupu a oken. Šatna je opticky oddělena stěnou, která se směrem vzhůru rozestupuje. Osvětlení je zakomponováno pomocí sádrokartonových podhledů.

Provoz:

Z provozního hlediska je ložnice rozdělena do dvou samostatných prostorů – na ložnici a šatnu. Oba prostory jsou designově natolik propojeny, že tvoří jednolitý soubor. Je zachován průhled z postele na protější okno. Ve spodních částech je dělící stěna rozšířena, aby se naplno využil její potenciál pro skříňky na šuplíky. Horní část se zužuje téměř na šířku vestavěných šatních skříní. Horizontální členitost využívá správně různých výšek, které jinak vnímá člověk ležící a jinak stojící. Zajímavé jsou skříňky u manželské postele, kde levá skříňka je protažena až ke stěně a vytváří tak polici, která se kompozičně snoubí s policovým systémem u „hlavy“ postele. Čistě z provozních důvodů je stěna za postelí obestavěna dřevem, které chrání stěnu před ušpiněním. Podlahy jsou opatřeny teplými koberečky jen v místech předpokládaného delšího setrvávání.

Barevnost:

Celá ložnice včetně šatny střídá odstíny modrozelené se světlým dřevem. Díky tomu působí zajímavě a přitom klidně a čistě. 

Dekorace oken:

Na oknech jsou umístěné záclonové kolejničky, které slouží jen pro jednoduchou záclonu s žinylkovými zeleno smetanovými proužky. Záclona je ušita na řasící pásku 640080 s řasením 1:2. Zastínění je řešení bílou horizontální žaluzií.

Autor: Ing.Karel Smejkal
Foto: Ateliér Styltex

Realizaci luxusní koupelny vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov

10.1.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist