Ložnice pro klidné a zdravé spaní

Velmi často se hovoří o ložnicích z hlediska praktického a nebo z hlediska estetického. Už méně se ale uvažuje skutečnost, že třeba právě estetická stránka věci není jen o módě a nebo o trendech, ale také o psychické pohodě toho, kdo ložnici používá a kdo tedy v ložnicí spí. Takže vlastně otázka „jak se vám vaše ložnice líbí“ je to samé, jako když se ptáte „…a jak se v ní cítíte?“.

Zvláštní způsobem se pak tento postoj ve výsledku shoduje s orientálními naukami, které se stávají praktickými návody pro každodenní život a tedy slouží i jako soubor rad a inspirací také pro zřizování vlastního bydlení. To je případ namátkou např. známého feng-šuej.

Psychická pohoda je rozhodujícím parametrem fungování lidského těla, které může pod tlakem stresu chřadnout, stejně jako se může pomocí dobrých zpráv a pocitu štěstí uzdravovat. A obytný interiér, potažmo ložnice, je pak místem, kde se v tomto smyslu můžete cítit dobře, stejně jako špatně, ale i výborně a nebo jinak. A právě „o tom“ pak bude kvalita vašeho spánku. Uspokojení vašeho vkusu a vašeho estetického vnímání tedy může vést k navození zmiňované psychické pohody a přispět k efektivnosti spánku. Pokud totiž usínáte klidní a vyrovnaní, je mnohem pravděpodobnější, že i váš spánek nebude ničím přerušován a že si vaše tělo odpočine takovým způsobem, který je pro něj nejlepší. Ale i tak není možné chápat váš vkus jako něco v důsledku zcela neomezeného. Pokud se vám líbí rudé sametové závěsy a k tomu černé kožené potahy, pak věřte, že takové vybavení ložnice jednoduše není ideální. A proč?

Místnost klidu, ticha a odpočinku

Ložnice by měla naplnit všechny tři tyto parametry bezezbytku. Měla by tedy být „klidná“, to znamená do značné míry také „tichá“ a je pochopitelné, že také musí nabídnou v prvé řadě prostor pro odpočinech.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

1. Příliš smyslné, emotivní a výrazné vybavení ložnice tedy není vhodné, neboť zkrátka stimuluje  k aktivitě a  ložnice by měla být prostorem spíše klidovým. Proto není černá kůže a rudý samet vhodným materiálem.

2. Klidové je prostředí např. s vyváženým poměrem teplých a studených barev, což ale neznamená, že není možné vytvořit klidové prostředí i jinak, např. s převahou studených barev. Velmi zajímavá je v tomto smyslu kombinace modré s bílou. Oproti tomu použití pouze teplých barev (červená, žlutá a dál, tedy např. oranžová atp.) je možná nevhodné právě pro svou přílišnou smyslovost.

3. Dále není vhodné umisťovat postel v těsné blízkosti dveří a někteří odborníci z řad architektů, agronomů ale i odborníků na feng šuej nedoporučují umisťovat postel hlavou k oknu.

4. Určitě pak není dobré zavěšovat si nad hlavu těžké předměty typu velký obraz, objemná knihovna atp. Je to zkrátka moc hmoty, která nad vámi bude hrozivě viset jako věčné varování.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

Zkuste také inspiraci ZDE.

Red.
Foto: SPA.

4.6.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist