Ložnice praktická i smyslná, deset rad odborníků

Ložnice patří mezi intimnější části interiéru. Málokdy se stává, že do ložnice vodíme návštěvu a není to tak dávno, kdy do ložnice měli přístup zakázán i děti. Dnes je moderní ložnice místností obytnou, relaxační a rozhodně nikoliv jen „spací“. A také by měla mít odpovídající atmosféru, kterou je asi možné popsat slovy jako klid a pohoda trochu. Ovšem trochu smyslnosti bude jistě také vítáno. Nebo ne?

146856-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Neexistuje žádný návod, nebo obecně platné moudro, které by jasně říkalo, jak má která místnost vypadat a jaké vybavení místnosti je správné a nebo naopak špatné. V každém případě ale je možné říct, že např. do ložnice patří postel a lůžkoviny a můžeme tedy mluvit o jejím dobrém nebo špatném funkčním vybavení. A na tu estetickou kvalitu věci bychom jistě také neměli zapomínat.

A jaké je základní desatero, na kterém se shodnou architekti i lékaři?

1. ložnice by měla být v nejklidnější části bytu, s okny např. do dvorního traktu budovy nebo jednoduše tam, odkud nepřichází hluk.

2. bezpodmínečně nutné je zajistit větrání a přístup vzduchu.

3.není dobré podceňovat důležitost kvality lůžka. Problémy na sebe nechají sice dlouho čekat, ale přijdou.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

4. nepoužívejte expresivní barvy. Pokud přeci jen chcete něco výrazného, pak je potřeba takovou silnou barvu „utopit“ v něčem neutrálním. Neutrální je bílá, šedá, svým způsobem krémově světlá káva. Expresivní jsou rudá, oranžová (žlutá), brčálově zelená a zřejmě opravdu nevhodná je kombinace žluté a černé, kterou vnímáme jako výstrahu před útokem (viz. např. zbarvení vosího trupu).

5.pokud si v ložnici čtete, mějte světlo vyřešené tak, aby nerušilo toho druhého, který u třeba chce spát. Zkuste bodové světlo, světlo s dlouhým úzkým cylindrem, jež je schopen světlo usměrnit.

6. pokud ložnice sousedí s rušnou místností, pak právě před takovou společnou stěnu postavte např. šatní skříň, která bude fungovat jako zvuková izolace.

7.zvažte pračku vzduchu a nebo alespoň zvlhčovač.

8.lépe je používat nechlupaté textilie a nejlépe je textilie minimalizovat a nahradit je spíše snadno udržovatelnými materiály, které je možné střít vlhkým hadrem (parkety, žaluzie místo závěsů, žádné ozdobné dečky atd.). Vyvarujete se tak případnému styku s alergeny a alergiky se můžete stát klidně i v 35 letech.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

9. velmi komfortní je navázat ložnici na koupelnu. Pokud to jde, zkuste tyto dvě místnosti spojit. Nemáte-li již malé děti a nebo někoho, kdo by z koupelny mohl pohledem narušovat soukromí vaší ložnice, zvažte případné prosklené dveře mezi koupelnou a ložnicí.

10. nedělejte si z ložnice skladiště, i ložnice jako taková by měla „volně dýchat“. I zde platí, že méně bývá více.

Red.
Foto Harald Interier, The Global village co., spol.s.r.o.

28.5.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist