Ložnice podle Feng Shui

Ložnice je z hlediska Feng Shui jedna z nejdůležitějších místností bytu či domu. Je to místo, kde trávíme téměř třetinu našeho života (pokud většinou spíme doma a spíme-li jako průměrný člověk 6-8 hodin denně). Proto ložnice velmi silně působí na náš život, na to, jak se cítíme, a tím samozřejmě i na naše zdraví. Navíc zde samozřejmě čerpáme důležitou energii do dalšího dne. Čím je tato energie silnější a nám příjemnější, tím je také pro nás prospěšnější.

135430-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Při vytváření správné ložnice musíme vzít do úvahu dva hlavní aspekty: kdo ji bude využívat a funkce dané ložnice. Samozřejmě, že zde budeme spát, ale mladý dynamický pár ji bude využívat kromě spaní také k sexuální činnosti, ale může zde např. i pracovat. Starší pár si zde může chtít kromě spánku také číst, povídat si a podobně. Ložnici pak těmto různým funkcím musíme uzpůsobit. V ložnici je velmi důležitý pocit bezpečí. Ve spánku jsme velice zranitelní a pocit bezpečí nám zvýší sílu spánku a tím i načerpanou energii. Proto se také doporučuje, aby ložnice byla co nejdále od vchodu do bytu/domu, protože čím dále ji máme umístěnou, tím bezpečněji se zde cítíme.

Důležité je rozložení nábytku v ložnici. Postel by vždy měla být vždy umístěna pelestí ke stěně, abychom zde cítili oporu a ochranu ze zadu. Tj. nemít pelest pod oknem anebo směrem ke dveřím. Nad postelí by nemělo viset nic těžkého, protože to vyvolává pocit ohrožení (co kdyby to na nás v noci spadlo?). Takže žádné těžké obrazy, žádné poličky apod. Je také lepší použít lampičky na nočním stolku, než je pověsit nad postel. Když ležíme na posteli, je důležité, abychom z postele viděli na vchod do ložnice. Opět nám to dává pocit kontroly a tím i pocit bezpečí. Rozhodně však neumisťujte postel tak, aby vám nohy mířily rovnou do dveří. Znáte úsloví „nohama napřed?“…. Při umístění postele je také dobré dbát na to, aby postel nestála v přímce mezi dveřmi do ložnice a oknem. Samozřejmě mnoho z nás má ložnicemalé a tomuto postavení se nevyhneme. Proto, je-li to možné, postavte mezi dveře a postel, nebo mezi okno a postel nějakou menší zábranu. Může to být paravánek, malá stolička apod. Tím se energie proudící ze dveří přímo do okna nepřežene přes vás, když budete spát.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

V ložnici by měl být klid na spánek. Takže zde je vhodné vyhnout se všemu, co tento klid bude v noci narušovat. Tj. nemít zde žádná „hejblátka“, mobily, rybičky v akváriu, pendlovky a další „hýbající se“ doplňky. V ložnici by naopak měla být co největší stabilita. Pro klidný spánek se samozřejmě hodí barvy tlumené a tmavší. Tmavé barvy (modrá, černá) vyvolávají pocit klidné vody a opět známe rčení: „Spí, jako když ho do vody hodí.“ U mladších, sexuálně aktivních lidí je však třeba tuto hloubku trošku odlehčit a to doplňky, která nás trošku „oživí“. Mohou to být menší předměty v růžové, červené, nebo oranžové barvy. Ty nám dodají energii ohně a my přeci jen budeme i trošku „živější“ a může tak být s námi před spaním i troška zábavy.

Velký vliv na kvalitu spánku má samozřejmě i umístění ložnice vzhledem ke světovým stranám. Východ nám zde bude již od „božího“ rána dodávat silné sluneční paprsky, které nám prostě nedají dospat. Takže se budeme budit časněji a jakoby „nabití“ činorodou energií. Je to samozřejmě vhodné pro lidi, kteří žijí aktivním životem a musí přijít do práce plní energie. Podobně pak bude působit i jižní strana, kdy aktivní energie bude dodávána do ložnice velkou část dne, takže například i usínání v této místnosti může být těší. Lidé, kteří si mohou ráno přispat (např. chodí později do práce apod.), by měli zvolit raději západní stranu, která dodá člověku více klidu a mírné energie. Vstávání zde ale bude o to těžší. Pokud však chcete opravdu „jen spát“, pak nejklidnější energie získáte na severní straně.

Velký vliv na kvalitu spánku a to, jak se v ložnici cítíte, má např. i materiál a barva povlečení. Zelená je velmi aktivní (podobně jako východ slunce), červená agresivní, působí aktivně na nervovou soustavu, můžete se cítit nervózně, ale v zimě vás příjemně zahřeje, takže můžete ušetřit za topení . Podobně pak působí i modrá či črná, která naopak chladí, takže je vhodnější v zimě.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

Velkou pozornost věnujte umístění zrcadel v ložnici. Rozhodně by nemělo zrcadlo mířit přímo na postel, tj. neměli byste se z postele v zrcadle vidět. Též by nemělo být umístěno přímo naproti dveřím do ložnice. Pokud je to jen trošku možné, bylo by dobré zrcadlo na noc zakrýt. Pozor také na kvalitu zrcadel. Musí být jasná, čirá, bez kazů.

Ložnice je také vhodné místo pro posilování partnerských vtahů. Pokud chcete svůj vztah s partnerem posílit, můžete využít v ložnici čísla 2. Tj. některé doplňky dáte do páru. Např. dvě různé vázičky, dvě různé kytičky. Je důležité, aby tyto věci měly společný základ (např. květina), ale každá má být jiná (např. fíkus a vedle něj tlustice). Jde o to, že pár se skládá ze dvou různých jedinců a ne ze dvou stejných lidí. Pokud v ložnici budete vykonávat ještě jiné činnosti, např. pracovat na počítači, pokuste se tuto pracovní část co nejvíce oddělit o postele. Pokud to nejde, pak aspoň přikryjte monitor počítače kusem látky či přehozu, aby vás nerušil. Všechny elektronické přístroje byste měli na noc vypnout ze zásuvky. Pokuste se vytvořit si ložnici tak, abyste se zde hlavně cítili bezpečně a vyrovnejte si energie tak, aby vás uklidňovaly a pomáhaly vám získat co nejvíce energie do druhého dne.

Ing. Jiří Černák
poradce Feng Shui
www.byu.cz
Foto: maagie.blog.cz,americanwallshelves.com,joeypics.com

1.11.2010 12:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist