Ložnice, kvalita vašeho spánku

Pokud přemýšlíte, co všechno by se mohlo vejít do ložnice, vězte, že jediným nábytkem, který v ní opravdu musí být, je postel. Ostatní je jen nutným doplňkem. Ložnice snese ještě noční stolky, komody a vestavěnou skříň na oblečení, ale to je všechno, je určená především a hlavně ke spánku. Počítačový stůl nebo televizi dejte opravdu jinam…

Dobrý spánek nadevše. Odpočatý člověk podává lepší výkon v práci, dokáže se lépe soustředit, lépe vypadá a je šťastnější. Proto byste neměli vybavení ložnice podceňovat. Zvolte takový nábytek, který vás nebude nijak rušit.

To, že byste neměli těsně před ulehnutím do postele cvičit, jíst, pít kávu nebo zelené a černé čaje, je jistě všeobecně známé doporučení. Dodržování jen těchto zásad však ke klidnému a osvěžujícímu spánku nestačí. Důležité je i prostředí, ve kterém spíme.

Do ložnice patří spánek, ne práce

Máte-li v koutu ložnice pracovní stůl s počítačem, který se navíc zdráháte vypnout, protože jej ráno stejně znovu pustíte a kromě toho, co kdyby vám přišel nějaký důležitý email nebo vzkaz, klidný spánek se vám obloukem vyhne.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

Do ložnice nepatří nic, co by vám práci jakkoli připomínalo, natož pak práce samotná! Pokud není zbytí a v bytě jiný prostor pro pracovní kout a s ním spojené povinnosti nenajdete, zkuste jej alespoň oddělit paravánem, dveřmi od šatny nebo závěsem.

Vše je lepším řešením, než usínat s pohledem na rozdělanou a nedokončenou práci, která vám bude připomínat, co vše musíte zítra udělat. Jistě není třeba dodávat, co se vám asi v takovém prostředí může nejčastěji zdát…

Postavte postel do bezpečí

Postel je samozřejmě nejdůležitějším kusem nábytku. Nejen ona samotná, ale i její postavení a místo v ložnici dokáže spánek významně ovlivnit. Kam s ní? Kvůli pocitu bezpečí by měl člověk z postele vidět na dveře od pokoje, kromě toho by neměl ze stejného důvodu ležet přímo pod oknem. Nejlepší je opřít čelo postele o stěnu, nenechávejte postel volně v prostoru.

Šatní a vestavěné skříně – fotogalerie

Nedávejte postel přímo k topení. V chladnějších měsících vám v noci bude buď zima nebo teplo, ale nic mezi tím. Celkově se snažte umístit postel tak, abyste v ložnici nemuseli ani přes zimu skoro topit. Právě z tohoto důvodu je lepší nedávat do ložnice nic, k čemu byste se mohli vracet přes den.

Nezbytná šatna

Kromě postele do ložnice patří i šatna nebo šatní skříň. Nejlepším řešením je uzavřený prostor, tedy samostatná místnost, která může být i součástí ložnice. Není-li to možné, postačí vestavěná skříň, která ale může být nenápadně skryta a nebude tak zbytečně rušit dojem jinak pohodového místa odpočinku.

Nebojte se nechat si udělat prostor v šatně nebo ve skříni přesně na míru. Máte více sukní, košilí, kalhot a krátkých sak, ale jen jeden dlouhý kabát? Proč plýtvat místem a nechávat celou část skříně na dlouhé věci, které nemáte? Přehraďte polici na půl, do obou dejte šatní tyč a kabát pověste vedle skříně. Prostoru je ihned dvakrát více.

Udělejte si prostor

Nemáte-li na vestavnou skříň v ložnici místo, nevěšte hlavu. Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je postel, která by neměla ustupovat ničemu jinému. Skříň můžete přesunout do předsíně. Že ve skříni potom není dostatek místa?

Zkuste se prohrábnout věcmi, které v ní máte uložené. Opravdu je potřebujete skladovat všechny? K pohodě člověk totiž kromě výborného spánku potřebuje i dostatek prostoru. A toho nedocílí, pokud se bude obklopovat zbytečnostmi.

TIP: Co třeba ložnice celá v bílém?

Martina Tlachová
Foto: alnus.sk, Ráj spánku, Art design, Stavocentrum, babyonline.cz

15.10.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist