Lofty jako alternativní forma bydlení

Všichni potřebují někde bydlet. A to se dá řešit různými způsoby. Jedním z nich je velmi originální forma – lofty, které postupem času z provizorního příbytku mládeže a alternativních umělců povýšily na luxusní a stylem oplývající bydlení. Jak se v nich žije?

loftove-bydleni-1-1100x618.png Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Lofty se staly určitým fenoménem ateliérového bydlení, jehož kolébkou byl New York v 60. letech minulého století.

Tamější umělci se nechtěli vzdát svého bohémského života, který jim však nezajišťoval dostatek finančních prostředků. Proto hledali levné příbytky v opuštěných továrních halách, kotelnách a skladech. Z nuceného tahu se časem však stal trend po celém světě. Oblibu si získal především u mladých lidí.

Není to bydlení pro každého

Do loftového bytu se nemůže nastěhovat každý. Těžko tento styl bydlení uchvátí někoho, kdo si potrpí na útulný byteček plný dekorací a koberců. Bydlení v loftu si žádá úplně jiné typy osobností.

Prostor bez příček se stropy vysokými čtyři i víc metrů, které jsou typické pro tovární haly, je sice nádherně vzdušný, ale ne každý to ocení. Loftové bydlení většinou sedí lidem, kteří si potrpí na originalitu, nespoutanost a exotiku.

Čtěte také:

Charakteristický je vysoký strop a skleněné tabulky místo klasických oken

V loftech určitě nebudete trpět klaustrofobií. Jsou totiž díky vysokým stropům a velkým proskleným plochám formou různých menších tabulek nebo luxfer velmi vzdušným a velkým prostorem.

K loftu se báječně hodí industriální styl, proto v těchto bytech nejčastěji najdete původní prvky z průmyslových budov. Jedná se především o betonové podlahy, neomítnuté zdi, kovová schodiště nebo alespoň kovové zábradlí a obnaženou vzduchotechniku.

Ani retro nábytek nebo starožitnosti nejsou out

Přestože se do loftu skvěle hodí svítidla, nábytek i doplňky v industriálním stylu, můžete si tam přidat i něco trochu víc osobního. Jako všude i zde dobře vypadá nějaký doplněk či kus nábytku, který vytvoří kontrast k okolnímu prostředí.

S industriálními prvky se skvěle snese nábytek či spotřebiče v retro stylu. Kupodivu nic nezkazíte ani nějakou tou starožitností. Naopak. Svému netypickému bydlení tím dodáte ještě větší šmrnc.

Jak se žije v takovém loftu, se můžete podívat také v naší galerii. A do komentářů nám dejte vědět, jestli se vám takové bydlení líbí. 

Text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

29.7.2022 7:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist