Litinové radiátory: Stylové retro, které vás zahřeje

Doba, která se pod heslem „Vše nové“ zbavovala starých věcí, často krásných a velmi kvalitních, je pryč. Jako se vrací starý dřevěný nábytek, vzrůstá obliba litinových radiátorů. Jejich bytelnost, vzhled a kvalita se prosazují. Navíc – retro prostě frčí!

shutterstock_1356229886-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Na bydlení nám stále více záleží a tak klademe důraz na vybavení do nejmenších detailů. Zatímco dříve bychom se snažili radiátor zakrýt záclonou jako nutné zlo, dnes můžeme najít vyloženě zajímavé stylové kousky, které hrdě vystavíme na odiv jako ozdobu interiéru.

Zapomeňte na bílou, radiátory nosí barvy

Pro milovníky designu jsou litinové radiátory „must have“ příštích topných sezon. Zákazníci si mohou vybírat nejen z mnoha tvarů, zvolit si mohou také barvu radiátorů, která nejvhodněji doplní jejich interiér. Nemusíme se snažit, aby radiátor splýval se stěnou, naopak ho natřeme černou nebo mu dodáme patinu, aby vynikly náročné zdobné reliéfy, které budí dojem luxusu. V moderním glamour stylu zase vynikne radiátor strohých tvarů ve zlaté barvě.

O kvalitě litinových radiátorů jsou přesvědčeni například na Pražském hradě nebo ve vile Tugendhat. Při nedávných rekonstrukcích těchto významných staveb si nechali vytvořit litinové radiátory na míru. „Pro vilu Tugendhat jsme vyráběli repliky původních radiátorů. Naše litinové radiátory jsou k vidění ale také ve světě, například na Radnici v Rotterdamu,“ vysvětluje Kamil Tomčík, produktový manažer ze společnosti Viadrus.

Plech vs. litina

Plechové radiátory získaly oblibu kvůli nižším pořizovacím nákladům. Krom toho se mnoha lidem nechtělo čistit mnoho záhybů na litinových radiátorech, což může být dosti zdlouhavé.

Pravou ale je, že litinové radiátory mají oproti plechovým mnoho výhod. Tou je například velice dlouhá životnost. „Výrobek z litiny má mnohem větší odolnost vůči vlhku. Není třeba se bát, že by radiátor začal rezivět a je téměř nemožné ho poškodit,“ přiblížil některé z výhod Kamil Tomčík.

viadrus-kalor-image-foto-05-zmen-eno.jpg

Zdroj: archiv redakce

4x pro litinu

  • Ani jako majitelé dřevostavby s tenkými stěnami se nemusíte bát těžkých radiátorů. Jsou totiž vyrobeny tak, aby se daly upevnit na jakoukoliv stěnu. Krom toho se vyrábějí i radiátory s nožkami, které vypadají velice retro a půvabně.
  • Dají připojit na jakoukoliv připojovací ocelovou trubku a jsou kompatibilní také s kondenzačními kotli. „Doporučujeme je také do budov, kde může nastat problém s tlakem. Jsou totiž schopné ustát vyšší tlak,“ uvedl Tomčík.
  • Zákazníci navíc mají jistotu, že do výměny radiátorů, pokud zvolí litinu, nebudou muset investovat více než jednou za život. Životnost těchto zařízení je totiž padesát až šedesát let.
  • Litinové radiátory pojmou více vody, a proto jejich ohřev tvá o něco málo déle než u plechových. Na druhou stranu ale litinové hřejí delší dobu, než vychladnou.

Podívejte se, jak se ohřívá litinový a plechový radiátor:

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Viadrus

24.8.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist