Levným hypotékám je konec. Zdražovat začaly malé i velké banky

Česko zdražuje. Vyšší ceny ale rozhodně nejsou jen u potravin, nyní se dočkáváme i dlouho avizovaného zdražování hypoték. Rekordně nízké úrokové sazby už brzy budou v propadlišti dějin. Úrokům pod 2 % je nejspíš navždy konec. A sazby nerostou jen u menších bank, ale i velkých bankovních domů. Proč a kdo zdražuje hypotéky?

Za zdražováním hypoték stojí Česká národní banka. Ta v roce 2017 už podruhé navyšovala základní úrokové sazby. První nárůst banky přešly bez povšimnutí a žadatelům tak vyšší sazby do hypoték nepromítly. Druhé navyšování už ale tak hladce neproběhne.

Úrokové sazby u hypoték zvýší všechny banky

Zatímco ČNB zvýšila základní úrokové sazby začátkem listopadu, komerční banky oznámily zdražení ani ne týden na to. Mezi prvními vlaštovkami jsou jak menší banky, tak i velké bankovní domy. Stále je ale možné sjednat hypotéku za staré úroky, proto s výběrem hypotéky může pomoci hypoteční kalkulačka a online porovnání aktuální nabídky.

S nízkými úrokovými sazbami se mohou rozloučit především zájemci o hypotéky s tříletou a pětiletou fixační dobou a s LTV do 80. Například Hypoteční banka a Komerční banka budou nově nabízet tyto hypotéky s úrokem od 2,49 %, Česká spořitelna prozatím zvyšuje sazby na 2,29 %. Ještě před nimi zdražily úvěry UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Sberbank.

Nejnižší nabízený úrok ale v bance rozhodně nezíská každý. Šanci na nízkou sazbu mají jen ti klienti, kteří se pyšní vysokou bonitou. I přestože tak nejoblíbenější hypotéka s pětiletou fixací nabízí stále úrokovou sazbu pod 2,5 %, většina žadatelů dostane úrok mnohem vyšší.

Zdražování hypoték teprve začíná

Podle analytiků ale zdražování nekončí. Zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat i nadále. Banky si tím tak budou vynahrazovat ztráty, se kterými se potýkaly v posledním roce. Za poslední rok totiž zdroje bank zdražily téměř čtyřnásobně. Kvůli konkurenčnímu boji, ale banky zdražení nepromítly do hypoték. Nyní už jim bohužel nic jiného nezbývá, protože ČNB se zvyšováním základních sazeb nekončí.

10.11.2017 1:42 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist