Stylový nábytek aneb Palety už dávno nepatří jen do skladů

Palety před lety vtrhly do našich domovů a nechtějí je opustit. Respektive, paletový nábytek nechtějí opustit jeho uživatelé, protože je osobitý a pokud si ho vyrobí, zůstane v něm i kus z nich samotných. O jeho oblíbenosti hovoří i fakt, že se začal průmyslově vyrábět.

shutterstock_778274050-1-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Nabídka palet

Palety je možné sehnat různými způsoby. Úplně nejlevněji vás samozřejmě vyjdou přebytečné palety od někoho známého, kdo jich má pár navíc. Palety se ale dají také koupit, a to buď v podobě předem hotového nábytku, nebo jednotlivě.

Pryč jsou doby, kdy se palety daly pořídit pouze ve velkém. Nyní pořídíte i ty kusové, a navíc doslova „za hubičku“. Zpravidla si můžete i vybrat, zda chcete odkoupit palety nové, nebo již použité, které vyjdou ještě o trochu levněji. Záleží jen na vás a na tom, co přesně chcete z paletek vyrobit.

TIP LIVING.CZ: Při vyhledávání palet na internetu zadávejte do vyhledavače klíčová slova jako „prodej palet levně“, „nábytek palety“ či „europalety ke koupi“. Vyjede vám bezpočet relevantních nabídek, u kterých budete moci porovnat i ceny.

Jak poznat stav palet?

Již jsme zmínili, že máte na výběr mezi rozdílnou kvalitou palet. Ty se totiž dělí podle jakosti, která v podstatě určuje stupeň jejich opotřebení. U značení palet se proto můžete setkat s následujícími zkratkami – Europalety AV, A, AB, B a C. Kvalita palet jde v tomto případě od nejvyšší – tedy AV sestupně a pokračuje dolů do písmene C. Palety označené zkratkou AV, jsou buď zcela nové, či používané minimálně, zatímco palety značené písmenem C jsou palety vytříděné s konstrukčními vadami, které sice nemají vliv na jejich použití, ale mohou značně snížit jejich nosnost.

Dobře si tak předem rozmyslete, jaké máte s paletami úmysly, kolik zátěže by měly unést a kam je chcete umístit. Například konstrukce postele, kterou umístíte do ložnice, bude zřejmě vyžadovat lepší vzhled palet než konstrukce zahradní sedačky, jež bude vystavena různým povětrnostním podmínkám a vlivem působení počasí časem nakonec stejně zašedne.

Rozměry palet

K sehnání jsou palety různých rozměrů, tím nejběžnějším je ale rozměr 120 x 80 centimetrů. Počítat musíte také s tím, že palety mnohdy nejsou dokonale tvarované. Může se tedy lehce stát, že pravý úhel u rohů nebude vždy přesně odpovídat devadesáti stupňům nebo že jedno prkénko bude o něco málo delší než ostatní.

Nábytek z palet i pro méně kreativní jedince

Pokud patříte k části populace, která se nevrhá do tvoření po hlavě, ale paletový nábytek vás zaujal natolik, že byste ho rádi měli doma nebo na terase, neklesejte na mysli, můžete si ho totiž koupit už předem vyrobený!

Zabruste třeba na stránku paletovyatelier.cz, kde si můžete vybrat například už hotovou postel, skříňku či sedací soupravu vyrobenou za použití palet. Že máte v hlavě vlastní vizi, jak by měl nábytek vypadat, ale chybí vám tvůrčí talent? Žádný problém! Můžete si ho nechat vyrobit i na zakázku. Stačí představu jasně zformulovat a zadat k výrobě.

-pas-
Fotografie: euro-palety.cz, paletky.cz, Shutterstock.com

2.10.2020 4:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist