Levnější elektřina už příští rok!

Letošní rok sice teprve začal, ale elektřina už je na trhu i pro rok 2010. Dobrou zprávou je, že za cenu o zhruba 9% nižší než je ta letošní, takže se dostáváme zpátky na cenovou relaci z roku 2008. Jedna megawatthodina se nyní prodává na pražské burze zhruba za 53 eur (1400 Kč).

Burza hlásí zlevnění

Na burze aktuálně panuje pokles cen elektrické energie. Jednu megawatthodinu elektřiny na rok 2010 si můžete pořídit za pouhých 1400 korun (53 eur). Za stejnou cenu přitom nakoupil ČEZ elektřinu i na rok 2008. Pokud by se současný stav udržel, mohly by ceny pro domácnosti i firmy poklesnout v příštím roce o 9 procent a být tedy stejné jako loni. Obchodníci navíc předpokládají, že elektřina může ještě mírně zlevnit. „Podle aktuálního vývoje na komoditních burzách to vypadá, že by v příštím roce cena elektřiny mohla opravdu poklesnout,“ naznačil v rozhovoru pro Českou televizi nejpravděpodobnější trend budoucího vývoje analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

ČEZ nabízí fixace

Český energetický gigant ČEZ dává v souvislosti s aktuální situací na trhu nyní domácnostem a malým podnikatelům možnost, aby si dopředu zmrazili ceny elektrické energie na rok 2010. Klienti si zkrátka objednají elektřinu na příští rok už letos, a to za aktuálně stanovené ceny. „Když si naši zákazníci do konce února zavolají na naši zákaznickou linku, tak mají záruku, že jim cena od nás klesne o čtyři procenta na rok 2010,“ řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Pokud budou skutečné ceny v dlouhodobém horizontu vyšší, spotřebitelé vydělají. V opačném případě ale mohou prodělat.

Namísto fixace radši čtvrtletní nákupy

Cena elektrické energie by ještě i díky ekonomické krizi teoreticky mohla klesnout a zákazníci, kteří tomu věří, mají druhou volbu. Mohou vsadit na nákupní schéma ČEZu, podle jehož vzorce se elektřina bude nakupovat čtvrtletně či měsíčně. Pokud zákazník věří ve skutečně brzký pokles cen, může využít účtování po kvartálu i v roce 2009.

Vývoj ceny elektřiny na trhu se nedá předvídat, vše tedy bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny na energetické burze. Například ve srovnání s letními měsíci, kdy se na burze nakupovala elektrická energie na příští rok, je nyní cena elektřiny o více než třetinu nižší.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

28.1.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist