Levná proměna bytu: Zrenovujte si starý nábytek

Možností, jak při zařizování bytu ušetřit, je několik. Například se můžete pustit do nákupu starého, ale levného nábytku, který si následně sami nebo s pomocí odborníka zrestaurujete. Jeden takto zařízený byt vám představíme.

136871-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: archiv redakce

Cestou renovace starých kusů šla i Lenka Černá: „Jistě, předělat si použité a mnohdy i poničené věci zabere určitou dobu. Současně ale získáte záruku, že budete mít doma jedinečné kousky, které se k sobě hodí, a ještě ušetříte.“ Jelikož si v tomto ohledu úplně nevěřila, obrátila se  na bytovou designérku  Pavlu Kirschner, která se specializuje na eklektické interiéry, v nichž se repasovaný nábytek skvěle vyjímá. „Myslím, že většina lidí si dokáže přeměnit svůj byt sama. Já jsem ale natolik konzervativní, že jsem po prvním neúspěšném samostatném pokusu zvolila spolupráci s designérkou,“ vysvětluje výkonná ředitelka Annonce Černá.

Při výběru a renovaci starého nábytku se řiďte tipy zkušené návrhářky. Úspěch je zaručen:

Začněte od píky

Strach může některé lidi od rekonstrukce úplně odradit. „Obavy nejsou namístě. Na úvod stačí tužka, pastelky, papír a chvilka klidu na promyšlení, jak by se dala oživit třeba obyčejná židle,“ radí Kirschner. Začínat by se mělo jednoduchými věcmi, jako jsou právě židle nebo různá štokrlátka, kde stačí barva či vylepšení patinou. Úpravy složitějších věcí je pak lepší konzultovat s profesionálem. To se týká především čalounění či repasování dýhového nábytku, který je suverénně nejnáročnější.

Vše si 3x rozmyslete

Při procházení inzerátů je důležité nepodlehnout prvotnímu impulzu a nenakupovat bez rozmyslu.

„Celkový rozpočet na repasování byste si měli dobře naplánovat předem. Cena nábytku je jedna věc, větší částku však utratíte za samotné předělání,“ radí Kirschner.

Je proto dobré vědět, za kolik se vámi vyhlídnuté kusy nábytku běžně prodávají. Pokud to netušíte, sledujte týden dva vhodné inzeráty, abyste získali odhad a při vlastní koupi neprohloupili a celý proces se vám tak neprodražil hned na začátku.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ne každé křeslo či pohovka na fotografii neodpovídá skutečnosti. Raději si proto pro každou věc dojeďte osobně. Někteří inzerenti si libují v superlativech a starší křeslo klidně popíšou i jako designový kousek. To ale znamená, že by měli znát i autora díla a rok výroby. Pokud prodejce na tyto otázky neumí odpovědět, dejte od jeho anonce raději ruce pryč.

Původ nábytku je jedna věc, jeho kondice pak druhá. Popisek „nálezový stav“ totiž kolikrát značí vyklízení půdy a objevení nábytku, který tam v nevyhovujících podmínkách čekal na nového majitele klidně několik desítek let. V takovém případě padne na repasování větší obnos peněz.

„I v těchto případech se však dají objevit skvosty. Pokud je majitel prodává opravdu levně, může se nakonec jednat o oboustranně výhodný obchod,“ doplňuje Černá.

Udělej si sám

„Kupte si raději nábytek v původním stavu a zrenovujte si ho až následně. Buď sami, nebo za pomoci odborníka,“ podotýká Kirschner.

Dobře poradí čalouníci, kteří se většinou nespecializují jen na potahy, ale jsou schopní kompletně předělat celý nábytek. „S čalouníky jsem spolupracovala při repasování dvou křesel od Jindřicha Halabaly, které jsem pořídila na Annonci dohromady za 2 000 korun. Prošla kompletní proměnou a stala se originální dominantou mého obývacího pokoje,“ přibližuje Černá.

Kouzlo tkví v detailech

Proměna bytu nemusí hned znamenat velké a nevratné zásahy. K tomu, aby interiér prokoukl, stačí mnohdy i málo. V případě repasování nábytku to platí stejně. „V ložnici mám komodu, která prošla dvojí proměnou. Změnila barvu z tmavě modré na zářivě fuchsiovou a především jsme pak s Lenkou vyměnily klasické úchytky za barevné varianty všech možných tvarů. Oproti dřívějšku vás tak komoda zaujme hned, jak do místnosti vstoupíte,“ přibližuje svoje zkušenosti Černá.

Byt lze proměnit také pomocí zajímavých barev na závěsech, polštářích či přehozech. Trvalejší zásah znamenají barevné zdi. „Barvy na zdi a nábytek si můžete namíchat sami. Pokud ale chcete sytější odstíny, doporučovala bych koupi předem namíchaných plechovek ze specializované prodejny. Rozdíl je jen v řádech desítek korun, ale na výsledku je to opravdu znát,“ uzavírá Kirschner.

Foto: Annonce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist