Léto je nejvhodnější dobou na změnu dodavatele energií. Proč?

Ani ledoví muži, Pankrác, Servác a Bonifác, s sebou nepřinesli žádné dozvuky zimy. Mrazy jsou definitivně fuč a všichni už se vidíme venku na koupališti s obří porcí zmrzliny nebo s nachlazeným pivečkem či limonádou. Proč tedy řešit nějaké účty za plyn? Určitě si říkáte, že na to bude času dost na podzim. Ale změnu dodavatele rozhodně nezvládnete ze dne na den, je třeba počítat s výpovědní lhůtou. Léto je proto ideální dobou, kdy dát věci do pohybu.

Ačkoli je načasování změny naprosto klíčové, patří mezi nejčastější chybu, které se české domácnosti dopouštějí. V létě totiž nikdo na vytápění ani nepomyslí, o nějaké možnosti úspor se lidé začínají zajímat až v září, a někdo dokonce až v průběhu topné sezóny. Jenže to už je dost pozdě. Přestože je totiž samotná žádost o změnu dodavatele plynu otázkou několika minut, je třeba kalkulovat také výpovědní lhůtou, která zpravidla trvá 3 kalendářní měsíce. Pokud se tedy rozhodnete změnit dodavatele 2. ledna, k reálné změně dojde až 1. května. A to jen pokud máte smlouvu na dobu neurčitou.

„Nejlepším obdobím, kdy začít řešit změnu dodavatele, je červenec až srpen, aby se vše stihlo do začátku topné sezóny. Paradoxně v letních měsících změnu dodavatele téměř nikdo neřeší, protože je zima momentálně nepálí. Bohužel o to více si pak v topné sezóně připlatí,“ komentuje situaci Markéta Witoszová, energetická analytička portálu Ušetřeno.cz.

U smluv uzavřených na dobu určitou je změna trochu těžší, nicméně ne nemožná. Závazek totiž končí k jasně danému datu, které si musíte ohlídat. Výpověď je třeba zaslat, než smlouva skončí (s dostatečným předstihem), jinak ji dodavatel automaticky prodlouží, a to na stejně dlouhou dobu jako byla sjednána původně. Velmi často se tento typ smlouvy využívá v souvislosti s produkty s fixovanou cenou plynu.

Pokud se bojíte, že na to zapomenete, zažádejte o změnu klidně dříve. To není žádný problém. Pokud si například najdete nového levnějšího dodavatele pomocí kalkulačky ceny plynu, můžete ihned odeslat poptávku. Následně se vám ozve jeden z energetických specialistů, kterému nadiktujete, kdy vám smlouva končí. On si vše poznamená a až nastane ten správný čas, se vám ozve a změnu vám pomůže naplánovat i zařídit.

TIP: Máte smlouvu na dobu určitou a nechcete čekat, až skončí? Bez sankcí můžete odejít od dodavatele ve zkrácené lhůtě, když vám zdraží ceny (týká se tzv. neregulované složky) nebo změní obchodní podmínky.

Dodavatelů plynu je na trhu více než 60. Najít mezi nimi toho pravého se proto může zdát jako poměrně velký oříšek, naštěstí ale existují intuitivní online srovnávače, které vám s výběrem pomohou. Stačí vyplnit několik základních údajů a během několik sekund se vám zobrazí porovnání cen plynu u jednotlivých dodavatelů a také možná výše úspory.

„Srovnání dodavatelů plynu na Ušetřeno.cz přináší odběratelům výhodu v tom, že shromažďuje a aktualizuje jednotlivé cenové nabídky dodavatelů na jednom místě, odběratel tak má možnost si srovnat všechny dostupné nabídky na trhu prakticky na pár kliků,“ dodává Witoszová.

17.5.2018 12:02 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist