Léto na nové terase

Možná jste si nedávno posteskli: Mít tak vlastní terasu! Mohli bychom pozvat přátele a uspořádat nezapomenutelnou párty v záři půvabného terasového osvětlení, něco si ogrilovat a prožít příjemný letní podvečer. Podívejme se tedy spolu dnes na to, co taková terasa u domu, či na zahradě obnáší.

119624-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Čím vyšší bude zatížení terasy, tím by měl být povrch terasy kvalitnější.  Na terasu budou působit vlivy počasí, časté zatěžování chůzí, nábytek, který na terasu umístíme a případně i drápky našich domácích mazlíčků.
Začněme však od volby správného podloží. Jedno je jasné již od začátku: čím méně je plocha určená pro montáž terasy rovná, tím více vyrovnávacích prací vás čeká.  Takže je dobré uvědomit si, že čím více času věnujete přípravě, tím snazší to budete mít později.

Základna pro terasu musí být stabilní a zároveň by měla být i vodopropustná.  Na rovnou štěrkovou plochu můžete položit například staré terasové nebo betonové dlaždice. Ideálně se hodí pro pokládku spodní konstrukce.  Lze použít i další metody: terasa na betonových deskách anebo terasa na podpěrách.  Je však vždy důležité, aby mohla z povrchu i z prostoru pod terasou volně odtékat srážková voda.  Spodní konstrukce nesmí nikdy stát ve vodě, jelikož ji to zatěžuje a zároveň snižuje její odolnost a životnost.

Aby vše zůstalo stabilní a nevznikalo zbytečné materiálové pnutí, měla by spodní konstrukce odpovídat typu terasy.  Pokud vaše nová terasa bude zároveň součástí vaší zahrady, měli byste přihlédnout i k zahradnímu povrchu, který jste zvolili, tyto by měly spolu více či méně ladit.

Velká letní fotogalerie

Jestliže jste si již našli terasovou podlahu podle svého přání, vyberte podle tohoto i spodní konstrukci.  K podlaze z tropického dřeva se bude hodit spodní konstrukce rovněž z tropického dřeva. Ačkoli spodní konstrukce není pod terasou obvykle vidět, výběr jejího materiálu je velmi důležitý. Pouze v případě, že se obě součásti k sobě hodí, pak teprve je možné hovořit o stejných materiálových vlastnostech.  Pokud jste zvolili dřevo, mějte na paměti, že různé druhy dřeva pracují různým způsobem, jelikož dřevo je přírodní produkt.  Stejná by měla být i jejich životnost. K čemu by vám byla krásná terasa, kdyby spodní konstrukce vlivem špatné kvality začala například hnít.


Vzdálenost spodní konstrukce závisí na tloušťce podlahových palubek.  Pro normální zatížení a pokládku se řiďte následujícími čísly.  Při síle palubky 19 mm dodržujte vzdálenost trámků 45 cm. Pokud máte palubky o tloušťce 21 mm, vzdálenost trámků zachovejte na 50 cm.  A jestliže jste použili na vaši terasu palubky o síle 25 mm, dodržte vzdálenost trámků 60 cm.  Větší vzdálenost by vyvolávala nepříjemný pocit při chůzi po terase a především by stoupala pravděpodobnost miskového prohnutí podlahových palubek.
Podle volby terasové podlahy máte k dispozici dvě možnosti jejího upevnění: sešroubování, které je viditelné anebo různé způsoby skryté montáže.  Nejprve si tedy vyberte terasovou podlahu a pak vhodnou metodu upevnění.

Při montáži terasy za použití vhodného nářadí můžete rovnou nainstalovat LED terasové osvětlení.  Při použití tohoto typu osvětlení docílíte maximálního efektu za minimální náklady. Uvidíte, že vaší novou terasou nebudou okouzleni jen vaši přátelé, ale hlavně vám udělá radost posedět na ní a třeba se jen kochat pohledem na vaše zahradní jezírko, které jste nedávno možná vybudovali opodál.

Zuzana Bohdalová
Foto: gardenhomegarden.com, homedesigndecorating.com, ttz-bremerhaven.de, borabora.com, gardenbuilders.co.uk, homes-design.net,

7.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist