Léto na balkoně? Když si pořídíte vhodnou podlahu a šikovné stínění, tak se vám tam bude líbit

Také bydlíte ve městě v činžovním či panelovém domě a už teď máte těch veder plné zuby? Místo nadávání na přehřáté zdi či panely přemýšlejte o tom, jak si dny, které musíte trávit doma, co nejvíce zpříjemnit. Možná vás překvapí, že pomůže také krytí zvenku, jako jsou okenní fólie a venkovní rolety, které dokážou pohltit přímé sluneční paprsky. Pokud máte balkon nebo lodžii, vytěžte z toho maximum a vytvořte si tam příjemnou letní oázu.

7westwing34998075174_ab77ea2130_k-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Westwing

Zkuste markýzu nebo slunečník

Nejdříve si položte otázku, zda balkon opravdu dostatečně využíváte a jestli by si nezasloužil nějaké drobné vylepšení, které by vám přineslo větší komfort? Možná, že právě vy odpovíte kladně. Ano, něco by to chtělo. Ale co?

Napadlo vás někdy použít na balkoně slunečník nebo si tam nechat naistalovat markýzu? „V panelových bytech se často setkáváme se zastíněním formou vnitřních plastových žaluzií nebo závěsů. Tato řešení však nemusí všem dostačovat. Pro snížení reálné i pocitové teploty v bytě máme možnost pracovat i s venkovním zastíněním, jako např. s venkovními roletami nebo markýzami, které zadrží sluneční paprsky ještě před dopadem na sklo. Další možností jsou klimatizace, které jsou však náročnější jak finančně, tak procesně, s ohledem na schválení družstev či majitelů domů,“ vysvětluje bytová architektka Martina Pištěláková z architektonického studia Martina Design. Podle ní si především okna a balkony směřující na jižní nebo jihozápadní stranu kvalitní zastínění zaslouží.

Dlažba nebo dřevo? Hodí se obojí

Vhodnými úpravami lze z balkonu či lodžie také vytvořit další obytnou místnost pro období teplých dnů. Květiny, sedací nábytek a stůl, to je nejčastější vybavení, které tam asi už dávno máte. Ale možná jste se zatím nezabývali podlahou. I na balkon si můžete dát takovou krytinu, která v létě chladí, nebo je příjemná na došlap či bezpečná pro vaše děti, které si tam přes den hrají.

„U podlahové krytiny na balkon nebo lodžii je dobré myslet na její odolnost, protože je celoročně vystavena venkovním podmínkám. Moderní alternativou mohou být například dřevoplastové kazety, které kombinují výhody odolného plastu a vzhled dřeva. Další možností je dřevo opravdové,“ doplňuje Pištěláková. Samozřejmě pořád je populární keramická dlažba, jen dejte pozor, abyste vybrali mrazuvzdornou, která vydrží neporušená i přes zimu.

Pokud na balkoně tráví čas vaše malé děti, může být dobrou volbou i umělý trávník, který umí vytvořit velmi příjemnou plochu na hraní.

Není kytka jako kytka

Když chcete mít balkon nejen plný květin, ale zároveň hodláte maximálně využít veškerý jejich potenciál, neváhejte a poraďte se při osazování letního balkonu s odborníky. Ti přesně vědí, co vybrat podle orientace balkonu a vašich preferencí ohledně péče o rostliny. V případě vyšších rostlin, které vytvoří přirozený stín, například docílit mírného snížení teploty i v interiéru. Ale když je venku velké vedro, tak se ochlazení o každý stupeň počítá, co říkáte?

Uvidíte, že výměnou podlahové krytiny, kvalitním zastíněním a vhodným vybavením lze dokázat opravdové divy. Je jen na vás, zda letos na svém balkoně vytvoříte zelenou oázu plnou květin, tichou a útulnou čítárnu nebo příjemný a vzdušný prostor pro setkávání s přáteli.

9.6.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist