Letní tvoření s dětmi: Jdeme na houby!

Už jste byli v lese na houbách? Nemusíte je sbírat, abyste si doma udělali smaženici, ale zkuste je třeba jen pozorovat, jak vypadají, jaké mají roztodivné tvary a jak jsou krásně barevné. Také je dobré se učiti, že ne každá houba je jedlá a můžeme ji sbírat a sníst. Doma si podle nich vytvořte originální dekorace.

1_hlavni-obr.-na-sirku-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Hana Rašínová

Budeme potřebovat:

  • barevné plsti
  • barevné vyšívací bavlnky
  • jehlu na šití
  • nůžky
  • tužku
  • akrylové barvy
  • štětec na malování

Postup práce:

To, jaké zvolíme barvy a tvar, záleží buď na skutečné podobě houby, nebo také na naší fantazii, protože houby jako nemusejí za každou cenu odpovídat barevně či tvarově přesně skutečnosti. Inspirovat se můžeme atlasem hub či podzimní procházkou v lese, i když letos díky suchu je zatím těžké najít jakoukoliv houby. Tam zjistíme, že nejkrásnější tvary a nejhezčí barevnost mají tzv. prašivky, které nejsou jedlé a nesbíráme je. Naše houby budou dekorací a mají za úkol zdobit, tak si zvolíme takové, které se líbí nám.

Nejprve si vystřihneme z barevných tenkých plstí tvar klobouku a nohy. Oba díly vystřihneme 2x. Ty k sobě spojíme po rubové straně při okraji lepidlem, aby se nám díly při sešívání neposouvaly. Zároveň vynecháme aspoň 2 místa po obvodu neslepená, abychom při šití mohli vycpat houbičku vatou. Pak si navlékneme barevnou vyšívací bavlnku a jednoduchým stehem díly k sobě sešijeme. Sešíváme je asi 0,3–0,5 cm od okraje. Už během sešívání postupně vycpáváme vnitřek houby vatou, aby získala správný tvar. Nohu houby vycpeme odspodu. Pomáháme si třeba násadkou tenkého štětce nebo špejlí, abychom vatu dostali rovnoměrně do celé plochy i do úzkých rohů. Pak vycpeme postupně i klobouk a obšijeme houbu ozdobným stehem kolem dokola.

Hotovou houbu můžeme dozdobit vyšíváním barevnými bavlnkami nebo snadnějším a rychlejším malováním akrylovými barvami. Ty jsou po zaschnutí nesmytelné a na plsti se při malování nerozpouštějí, pokud je ovšem neředíme vodou. Barvami můžeme na klobouk namalovat spodní lupeny, případně různé barevné skvrny či tečky, mochomůrce přišijeme krajkovou „sukénku“.

Hotové houby poslouží jako dekorace v košíčku vystlaném mechem, nebo když do klobouku všijeme úzkou stužku, můžeme houbičky zavěsit jako ozdoby na suchou větev ve váze.

Text a foto: Hana Rašínová

18.8.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist