Letní tipy pro váš balkon

V tomto článku si představíme několik květin, které vám pomohou vytvořit tu pravou letní atmosféru za vaším oknem. Ať již v truhlíku, závěsném květináči či na balkóně, jsou květiny tím pravým doplňkem letního domova.

Cinerárie, popelivka (Senecio cruentus – hybrid)

Cinerárie je lidově nazývána popelivkou pro šedý povlak spodní strany listů. Je to vděčná rostlina, používaná do truhlíků pro velké množství produkovaných květů a nepřeberné množství kultivarů nejrůznějších barev. Vyšlěchtěné rostliny vynikají kvalitní kompaktní stavbou keříků a velikostí květních úborů. Nejvíce kvetou na podzim a na jaře. V truhlících mohou být od května do podzimu. Nesnášejí ani sebemenší mráz.

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

Stanoviště: vyžaduje světlé slunečné stanoviště.
Pěstování: pokud vysejeme na podzim vlastní semena, získáme kvalitní květiny, které při přezimování v chladnu (při 10°C) nasadí příští sezonu na poupata. Na jaře začneme postupně přihnojovat hnojivem na květiny a dáme do truhlíků. Kupované květiny se hodí spíše jako krátkodobá dekorace do bytu bez dalšího využití. Při nákupu dbejte na to, aby rostliny měly co nejvíce nerozvitých poupat..
Ochrana před škůdci a chorobami: rostlina je atraktivní pro mšice, proto používáme Pirimor. V teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem v opakovaných postřicích podle návodu výrobce. Na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite.

Hledík (Antirrhinum)

Původem hledíku je Středozemí, kde roste jako trvalka. U nás se pěstuje jako jednoletka. Květy se vyskytující snad ve všech barvách připomínají lví hlavu a proto se jim lidově říká lví tlamičky. Naše babičky a prababičky jej dobře znaly a pěstovaly. U nás je zdomácnělý od 16.století. Krásná pyramidální stavba květů, pestré barvy a poměrně pevná stavba jej přeurčují, aby kromě záhonové květiny byl používán jako okrasná kytice ve váze. Pokud se rozhodnete pro pěstování, podívejte se na odrůdu a příslušnost ke skupině Maximum, Nanum a Pumilum. Liší se velikostí a vše je uvedeno na sáčku se semeny. Jeden z nejhezčích kultivarů je serie „Butterfly“.

Stanoviště: vždy umístíme na plném slunci, na půdu nemá žádné zvláštní nároky. Ochrana před škůdci a chorobami: je to velmi odolná jednoletka, která není napadána škůdci a netrpí žádnými chorobami.
Pěstování: Vyséváme do pařeniště obvykle v březnu. Výsev zasypeme vrstvou písčité země a přitiskneme prkénkem. Drobná černá semena vzejdou během dvou týdnů. Už koncem dubna můžeme sazenice vysazovat na venkovní záhon. Kvete od začátku června do poloviny srpna.

Petúnie (petunia hybrida)

Petúnie jsou obdivuhodné, nenáročné a dekorativní květiny, prahnoucí po slunci a suchém teplém počasí. Odkvetlé květy zavadnou a pokud je neuštípnete i se stopkou, ale pouze tahem zbavíte uschlého zbytku květu, je semeník na světě a rostlina dostane signál, že úkol zachování rodu je zčásti splněn. Začíná fáze tvoření semen a květina přestane mít zájem o květy. Proto vždy odkvetlé květy odštipujte i se stopkou, nebo se vám na rostlině vytvoří typické žebříčky se spoustou semeníků a máte po květech.

Letničky – velká inspirativní fotogalerie

Stanoviště: v truhlících na slunci, pokud je chráníte proti dešti, předejdete zničení květů.
Pěstování: V době vegetace potřebují petúnie hojnou zálivku a každodenní zálivku hnojivem na květiny. Truhlíky musí být naplněné dobrým, kyprým a výživným substrátem, který je základem úspěchu pěstování. Nezaléváme na list a květ. Pravidelně odstraňujeme odkvetlá povadlá květenství uštípnutím stonku. Převislé petúnie druhu pendula vytváří bohaté převisy kaskádovitě nakvétajících rostlin. Velkokvěté kultivaty grandiflora jsou sice atraktivnější, než malokvěté, ale nekvetou v takovém množství.
Ochrana před škůdci a chorobami: živočišnými škůdci rostlina netrpí, na podzim jsou rostliny napadány padlím, ale podle pěstitelských zkušeností je lepší rostliny koncem září vyhodit. Již nejsou tak pěkné, jako v létě.

Autor se aktivně zabývá tématy týkající se zahrady a pěstování kiwi.
Pro bližší informace navštivte domovskou stránku:

 

21.7.2003 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist