LETNÍ čtení: KOUPELNOVÉ trendy POPRVÉ

Co je a co není moderní koupelna? Jaké jsou trendy a kterým směrem vývoj směřuje? To všechno jsou otázky, na které je velmi těžké odpovědět. To však neznamená, že není možné nalézt několik zřetelných znaků, které jsou charakteristické pro „moderní“ či chcete -li česky „soudobou“ , čili „dnešní“ koupelnu.

126683-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Každé vybavení obytného interiéru je poplatné době svého vzniku. Tak např. výrazný technologický růst 60.let se projevil v interiérech nezvyklou „chemickou“ barevností  a množstvím plastických hmot často bizardních tvarů. A současná hektická, uspěchaná a informacemi přetékající doba, se rovněž podepisuje na vzhledu a způsobu fungování domů a bytů. A je možné se zabývat třeba právě jenom koupelnovým prostorem, který dokáže nastavit zrcadlo době velmi dobře.

Z lázní přes rychlé sprchování zpět do lázní

Koupelna byla do nedávné doby místem pro vykování pouze každodenní hygieny. Jenom „koupání“ ve vaně mělo podobný charakter, jako původní ležení v lázni kdysi v antickém Řecku. Mimochodem, je velký rozdíl mezi „koupáním“ a „mytím“, neboť koupání není jen o tělesné očistě, je to v podstatě lázeňská procedura, zatímco „mytí“ samo osobě vůbec žádný odpočinech neslibuje a je aktivitou čistě účelovou.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

S dobou po II.světové válce přišla obliba sprchování, které bylo moderní, tzn. rychlé a sprcha také ve srovnání s vanou spotřebuje méně vody a prostoru. Nakonec ale člověk přeci jen cítil potřebu tzv. si „užít“ svou tělesnou očistu a začal si sprchování zpříjemňovat např. tím, že si vymyslel různé druhy sprchových hlavic, které nabízely jednou ostrý a tvrdý „masážní“ proud vody, jindy „měkký déšť atd. Koupelna se tedy znovu začala vracet ke své  původní „lázeňské povaze“.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

TIP: TRENDEM ČÍSLO JEDNA je rozhodně ten způsob řešení koupelny, kdy se klade důraz na její původní lázeňský charakter. RELAXACE a KLID. To jsou ta správná hesla. Brzy se o koupelnách začne mluvit jako o „bio systémech“, což už se konec konců děje. Koupelna jako soukromé lázně. Proč ne?

Tomu odpovídá i „klidové“ a nikterak uspěchané pojetí designu takové koupelny. Bílá barva jako synonymum čistoty, hluboké barvy a jejich odstíny jako ticho a odpočinek.

Red.
Foto: Hansgrohe, homedesignfind, Keramag, Koralle, Dorbracht , Ideal Standard a archiv autora

30.7.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist