Je lepší klimatizace nebo ventilátor?

Teplo si může vybrat svou daň! Pokud vás už unavuje otírání čela hřbetem ruky a rozdmýchávání hromady stránek, které máte právě po ruce, použijte profesionální řešení. Vyberte si ventilátor nebo klimatizaci a efektivně ochlaďte vzduch. Jak se tato zařízení liší?

perex_titulka-1-1100x618.jpg Zdroj: Gavri s.r.o., Pixabay.com

Ventilátor neboli domácí větrák

Nejjednodušším zařízením pro směšování vzduchu je domácí stojanový ventilátor, populárně známý jako ventilátor nebo větrák – v závislosti na velikosti. Jedná se o relativně levné zařízení, které se nachází v mnoha modelech a pomáhá okamžitě ochladit. Pozor! Ventilátory nesnižují teplotu v místnosti – pracují dočasně.

Nejjednodušší rozdělení ventilátorů lze provést na základě jejich velikosti a umístění – oba faktory ovlivňují zamýšlené použití zařízení. Stálé ventilátory se věnují středně velkým místnostem. Mohou ochladit více prostoru, pokud jsou vybaveny otočnou hlavou. Díky tomu jsou ideální pro kancelář, kde se chce ochladit několik lidí. Stolní ventilátory jsou méně výkonné, takže jsou méně efektivní. Poslouží pouze jedné osobě. Jsou ideální při práci za stolem, u čtení knih či řešení křížovek.

Klimatizace do bytu

S klimatizací lze zacházet jako se zvláštním typem domácího ventilátoru. Má podobné rozměry, ale funguje jiným způsobem. Nejprve ochlazuje vzduch pomocí vody (některé modely umožňují použití kostek ledu). Horký vzduch v místnosti je nasáván a veden přes vlhký filtr a tím chlazen. Pak se věnuje životnímu prostředí. Je snadné uhodnout, že – na rozdíl od ventilátoru, ale také tradiční klimatizace zvlhčuje vzduch. Je také skvělým řešením pro alergiky, protože čistí vzduch od pylu a prachu.

Klimatizační jednotka sdílí účel s ventilátorem: je vhodná pro malé a střední místnosti do 30 m2. Mírně snižuje teplotu. Vyhrává nad klimatizací tím, že nevydává škodlivý freon, a její práce je pro naši peněženku výhodnější. V základní verzi je třeba ji namontovat na vnější stěnu, kterou může být vedena trubka s výstupem na druhé straně (kterou bude přenášet teplo). Díky tomu se můžeme ochladit nejen dočasně – ve skutečnosti snižuje teplotu v místnosti. V zimě ji můžeme použít obráceně: zvýšit teplotu místnosti a použít ji jako alternativu k plynovému vytápění.

Přenosná klimatizace je kompromisem mezi funkčností klimatizace a mobilitou výše uvedených zařízení: ventilátoru a klasické klimatizace. Mobilní klimatizace do bytu se vyznačuje nižším výkonem a vyšším hlukem než její prototyp, ale stále vám umožňuje snížit teplotu v místnosti, což nelze v horkém létě přeceňovat.

17.6.2021 12:51 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: klimatizaceventilátor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist