Jak lépe spát a odpočívat v ložnici podle feng-šuej

Převalujete se v posteli a ráno se probouzíte nevyspalí? Přemýšlíte, čím to může být, vždyť postel i matrace jsou kvalitní. Pak to možná bude chtít přeorganizovat rozmístění nábytku v ložnici. Ukážeme vám, jak by měla harmonická ložnice vypadat.

obr.13_the-brighter-mattress-room_set-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: The Brighter Mattress Room

Zajímá vás učení feng-šuej, které vychází z tisíciletých tradic a zkušeností čínských mudrců? Jeho hlavním cílem je vytvářet harmonické prostředí a to se samozřejmě týká i interiéru. Přinášíme vám pár rad, jak byste měli uspořádat nábytek v ložnici. Vyzkoušejte to, třeba se vám tam pak bude nejen lépe spát.

Ložnice patří do nejklidnější místnosti

Přestože dnes už bývá u novostaveb běžné, že architekti umisťují všechny ložnice v domě do jedné klidové zóny, najde se ještě spousta bytů, které tento komfort nemají. Přesto je vhodné si vyčlenit pro ložnici místnost, která je stranou od ostatního dění a je co nejdál od hlavního vchodu. Neměla by pod ní být garáž, technologické zařízení, ale ani prázdný prostor.

K tomu, aby se stala ložnice oázou klidu, nepřispívá podle feng-šuej ani to, když využíváme ložnici k jiným účelům, např. jako pracovnu. Pokud to nemůžete vyřešit jinak, pokuste místnost alespoň vizuálně rozdělit na dvě části: pracovní a odpočinkovou.

Také televize je původcem „nežádoucích vzruchů“, a proto v ložnici nemá co dělat. V posteli totiž trávíte hodně času zejména v noci, právě když se vaše tělo uvolňuje a nemá aktivovány obranné mechanismy. A přitom v tuto dobu působí prý negativní záření nejsilněji.

Aby vám neutekla ve spánku energie

Uspořádání nábytku podle feng-šuej má vliv nejen na váš kvalitní spánek, ale na celkový dobrý zdravotní stav. Proto je velmi důležité, kam umístíte postel. Neměla by směřovat nohama ke dveřím, protože tudy odchází energie, a tudíž je odsávána i z vašeho těla. Není potom divu, že ráno budete cítit unavení. Ideální je umístit lůžko co nejdál ode dveří, hlavou k pevné zdi, a to tak, aby bylo z obou stran snadno přístupné. Zároveň byste však měli přímo z postele vidět na dveře.

Není ale vhodné spát hned pod oknem, a to nejen kvůli průvanu, ale i pocitu bezpečí a průchodu energie, která tady z vašeho biopole rychleji uniká. Navíc když sluneční paprsky dopadají během dne přímo na postel, příliš ji aktivují, což večer ztěžuje usínání.

Čistá podlaha a žádné rozptylování

Do ložnice si nepořizujte celoplošný koberec. Drží se v něm prach, plísně a roztoči. Ideální je podlaha ze dřeva. Rozhodně by však měla být vždy čistá a bez chuchvalců prachu. Po zemi nenechávejte nic nepovalovat, oblečení hned pečlivě složte do skříně. Každé ráno nezapomeňte ustlat postel.

Nejen klidný spánek, ale prý i manželské vztahy mohou negativně ovlivňovat různé předměty uskladněné pod postelí. Hlavně byste neměli skladovat nepotřebné věci, které možná už nikdy nepoužijete. Obecně platí, že do ložnice nepatří hodně dekorací nebo kusů nábytku. A pokud se přesto rozhodnete pro nějakou výzdobu poliček či stěn, volte spíše předměty čistých jednoduchých linií v jemných barevných odstínech.

16.4.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist