Ledové osvěžení pro letní dny

Slunce pálí a vy se toužíte osvěžit a zchladit. Ano, můžete si dát obyčejnou studenou vodu. Ale, proč byste to dělali?

134202-1100x618.jpg Celá galerie 31 Zdroj: archiv redakce

Jak to bylo dříve

V současnosti jsou ledové drinky samozřejmostí, ale vždy tomu tak nebylo. Před několika sty lety se led v zimních měsících těžil a uchovával na sezónu. Ledaři, jak se dovozcům a prodejcům říkalo, byli u smetánky velice vážení, protože dodávali chladivé kostky na významné společenské události. Dříve se však ledem chladily spíše dezerty, paštiky a ryby, které musely na obrovských podnosech vydržet v horku mnoho hodin.

Do nápoje se poprvé kousek ledu hodil okolo roku 1800 v Americe, a tak jak to bývá, víceméně náhodou. V Británii tento zvyk přejali až o 20 let později, protože kvůli neustále špatnému počasí dávali raději přednost horkému čaji a svařenému vínu.

Dnes si díky výrobníkům ledu můžeme zchladit cokoliv kdykoliv. Tak proč to neudělat trochu kreativně?

Formy na led

Zapomeňte na tradiční kostky. Je to nuda. Teď si můžete koupit jak plastové tak silikonové formy nejrůznějších tvarů od srdce, před zvířátka, kytary, drahokamy, zubní protézy, filmové hrdiny až po tyčky, které jednoduše vhodíte do plastové lahve s vodou. To ocení zejména sportovci.

TIP

Pokud vám vadí, že kostky ledu rozředí chuť nápoje, pak na to jděte chytře. Milujete ledovou kávu? Do formy na led nalijte čerstvě uvařenou kávu a dejte zamrazit. Při konzumaci můžete kávové kostky zalít studeným mlékem a nechat rozpustit, nebo pár kostek vhoďte do už předem připravené studené kávy. Získáte tak ledovou pochoutku s bohatou chutí.

Můžete si ale také vyrobit ovocný led do ovocných drinků. Zamrazte si plátky citronu s vodou nebo čerstvou mátu a bobulovité ovoce. V naší fotogalerii uvidíte, že je to jednoduché a vypadá to překrásně. Zvláště ve velkých prosklených nádobách na vodu.

Učte se od beduínů

Zdravotníci poslední dobou upozorňují na to, že pití ledových nápojů způsobuje organismu šok. Chcete se ledu vyhnout? Nejste sami. Beduíni jsou příslušníci nomádských kmenů, které žijí a cestují po vyprahlé Sahaře. Ti se chladí horkým čajem, který vyrovnává teplotu v těle. Pijí ho také slaný, aby zadrželi vodu.

Trendy skleničky na nápoje

Připravujete-li zahradní párty nebo grilování s přáteli, pak nezapomeňte, že velice trendy jsou malé lahvičky a sklenice na marmeládu, do kterých se nalévají drinky. Je to také pití na rustikální způsob. Běžným skleničkám totiž už odzvonilo.

Domácí zmrzliny

Na závěr každé párty by se měl podávat dezert. A co kdybyste zkusili domácí zmrzlinu? Budete znát její přesné složení a můžete se i přizpůsobit lidem s alergií na laktózu. Formičky se dají běžně koupit. Je jen na vás, čím je naplníte. Zkuste třeba smíchat řecký jogurt a nutellu, nebo si udělejte ovocnou dřeň.

Můžete si ale vyrobit zmrzlinu podle receptu youtubové kuchařské senzace Kanaďana Majkla, který mluví roztomilou češtinou

Přejeme vám příjemné letní osvěžení

Sabrina Harisová
Foto: pinterest.com, tchiboblog.cz, vikimedia.com

16.7.2015 12:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist