Lednička – bez ní se v kuchyni neobejdete

Rozhodujete se koupit ledničku? Pořádně svou koupi zvažte, lednička totiž jako srdce každé kuchyně rozhodně stojí za pozornost. Jak velká se vám bude hodit? A jakou by měla mít spotřebu? Co mrazák? Takové i jiné dotazy je třeba před nákupem zvážit a zodpovědět.

Lednička je jeden z mála spotřebičů (ne-li snad přímo jediný spotřebič), který běží stále, tudíž bychom se měli zamyslet nad jeho spotřebou elektřiny. Dnes už se vyrábí výhradně ledničky energetické třídy A, nicméně stále existují i spotřebiče honosící se  písmenem B či C. I když je jejich cena na první příjemná, z dlouhodobého hlediska se koupě takovéhle chladničky rozhodně nevyplatí.

Velikost „tak akorát

Velikost ledničky závisí hlavně na počtu členů domácnosti. Pokud je člověk sám nebo v bytě bydlí dva, bohatě stačí nižší lednička, obvykle ve výšce okolo 140 cm. Větší rodiny uvítají vyšší ledničky. Záleží ale i na tom, jestli jste zvyklí dělat jednou za čas velké nákupy. V tom případě se bude větší lednička hodit i do menších domácností.

Moderní vymoženosti

A co nejnovější a moderní chladničky umí? Spoustu věcí, o kterých jste si i před deseti lety mohli nechat jen zdát. Moderní ledničky totiž disponují například nenámrazovým systémem. Odpadá potom nepříjemná, ale kdysi pravidelná činnost odmrazování.

Tzv. nulovou zónu oceníte hlavně při uskladnění ovoce a zeleniny. Tady je totiž teplota jen něco málo nad bodem mrazu, což ocení rychle se kazící potraviny. S tím souvisí i antibakteriální ochrana potravin, která zahubí mikroorganismy a potlačí nepříjemné pachy.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Nerezový luxus

Trendem se v poslední době staly chladničky v nerezovém provedení. Není ale nutné mít z nerezu i boční stěny ledničky, lepší je nechat v tomto stylu pouze dvířka, na údržbu je totiž nerez mnohem náročnější než bílá klasika. Zachovat nerez v nablýskané stříbrné není totiž vůbec jednoduché, navíc je kov podstatně těžší.

Všechno ve výšce očí

Boom zažívají i tzv. side-by-side ledničky, známé hlavně z amerických filmů. Taková lednička je náročná na prostor, vejde se do ní ale o mnoho více potravin, hodí se proto do rodinných domů a tam, kde je více dětí.

Zásadním rozdílem oproti klasickým ledničkám je umístění chlazených a mražených potravin – místo, aby byly nad sebou, jsou umístěny vedle sebe. U tohoto typu ledničky oceníte i tvorbu ledové tříště nebo čepování studených nápojů.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv ledničku, uvědomte si, že vám bude sloužit dlouho a hlavně denně. Jakýkoliv přehmat tedy pořádně pocítíte, ať už zjistíte, že jste podcenili mrazák nebo celou velikost.

Martina Tlachová
Foto: Whirlpool, Daily Mail, Yuppie Chef, Amco, The Daily Green

4.2.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist