Domů > Zahrada > Květiny > Léčivý roztřepený ježek
Léčivý roztřepený ježek
Vlastním jménem Echinacea purpurea má schopnost pozitivně ovlivňovat náš obranný systém. Navíc se jedná o elegantní rostlinu, která dokáže ozdobit každou zahradu.
Ježka připomíná šiškovitým tvarem světlefialového květu s bodlinami, název má původ v řeckém slově echinos – ježek. Vykvétá na dlouhém stonku, proto je někdy nazývána „indiánská šiška“. Však i indiáni ji v její původní domovině ( Severní Amerika) nosili v medicínské torně již velice dávno. Při bolestech žvýkali kořen, listy přikládali na šrámy, o které nikdy neměli nouzi, čerstvá šťáva pomáhala při uštknutí hadem.
Semena třapatky koupíme v obchodě (lze použít i z vlastní sklizně, ale lepší je obstarat si osvědčená, vyšlechtěná) a v březnu vysejeme do studeného pařeniště nebo doma do květináče. Po vzejití a zesílení rostlinku přesadíme na stálé stanoviště. Počítáme s tím, že na dobře vyhnojeném, propustném a slunném záhonku doroste i do dvou metrů, proto ji umisťujeme do zadních poloh nebo jako solitér. Pokvete spíše až v dalším roce a vždy vyžene spoustu nových odnoží. Ty můžeme na podzim vyrýt a rozsadit. I při minimální péči vydrží na záhonku mnoho let.
Velká inspirativní galerie rostlin
Válcovitý nebo lehce kuželovitý, někdy stočený kořen přechází ve svrchní části v oddenek, jenž má asi 15 mm v průměru, kořeny jsou znatelně slabší. Na jaře vyroste přízemní růžice tmavě zelených listů, postupně vyhání dlouhé stonky, na nichž vykvétají velké, dekorativní květy. Včas dokvétající odstřihneme, čímž podpoříme bohatou násadu dalších. Ve váze bude stonek s květem takřka nesmrtelný.
Rudbekie
Třetím názvem pro ni je rudbekie. V pozdním létě sbíráme kvetoucí nať a ještě později kořen. Účinné látky (silice, pyrrolizidinové alkaloidy, estery kyseliny kávové, vinné, polysacharidy, alifatické amidy, isobutylamidy) obsažené v rostlině dokáží stimulovat imunitní systém a proto se užívá preventivně i podpůrně při nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Vhodná je též na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění.
Jak nejlépe využít tohoto virového zabijáka? Buď si můžeme počínat obdobně jako indiáni, nebo účinné látky uchovat i na zimní období. Nejcennější je čerstvá šťáva, stabilizovaná v lihu (tinktura). Sušením můžeme uchovat všechny části rostliny, ale látek v nich zůstane podstatně méně (čaj, nálevy do koupele). Preventivně na posílení imunity užíváme jednu lžičku tinktury na lačno, v době epidemií lze dávkování zvýšit až na pět lžiček denně. Ve formě sirupu pomáhá proti kašli a dalším příznakům nemocí z nachlazení. V lékárně můžeme koupit i masti s echinaceovým extraktem, které pomáhají zevně při hojení ran a ekzémů.
Foto Jindřiška Kodičková