Látky a látky

V současné době je zejména s důrazem na snadnou obslužnost a bezproblémový úklid akcentován interiér prostý textilií, které jsou pravda ideálním prostředím pro kumulaci různých alergenů, prachových částic atp. Navíc se tedy takové textilie nedají setřít vlhkým hadrem jako linoleum, jenž je sice stoprocentně (na rozdíl od PVC) přírodním materiálem, ale někomu může zkrátka připadat strohé či studené. To samé platí o žaluziích nahrazujících závěsy a rolety. I ty mohou někomu evokovat kancelářské prostředí spíše než tzv. útulný domov. Jinými slovy: pro ty, kteří alergiemi netrpí, jsou zde ještě látky a jejich jména jako atlas, brokát nebo aksamit.

Textilie jsou a byly tradiční součástí výbavy obytného interiéru a mnohdy se stávaly jediným „teplým“ či „zateplujícím“ prvkem v jinak „studeném“ prostředí. Orient, stejně jak např. antické Řecko, bylo mimo jiné charakteristické zabydlováním interiéru právě prostřednictvím textilií v podobě koberců a množství případných polštářů a podušek, které sloužili jednak jako lůžko, jednak pro vytvoření místa pro pohodlné sezení a ležení. To samé se pak děje o několik století v našem, tedy křesťanském starověku a středověku, v jehož kamenných interiér většinou vládla zima, tedy pokud nebyly po ruce nějaké kožešiny, o nichž teď můžeme uvažovat jako o interiérových textiliích.Konec konců, také tak doopravdy byly využívány. Pokud ale měl pán domu své styky a navíc, byl – li např. benátským občanem, kupcem nebo někým jiným, jenž mohl přijít do styku se zbožím vykládaným na některém ze středověkých přístavů, a měl – li peněz alespoň trochu na zbyt, mohl si dovolit látky a koberce až z dalekého Orientu. A ty byly přirozeně nejen v módě, ale stávaly se mnohdy znakem vytříbeného vkusu a tak, jako koření dává jídlu zvláštní rozměr, i tyto textilie vnášely do interiéru cosi smyslného.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Taková tradice nezmizela s příchodem moderní doby. I architekti vytvářející na počátku 20 století své návrhy určující  vývoj směrem k dnešku, používali tradiční textilie třeba právě pro jejich schopnost vytvořit bez cizí pomoci jasnou a neopakovatelnou atmosféru a emocionální a zároveň „teplý“ rozměr obytného interiéru.
Jaroslav Zákolanský
Foto firem Rubelli a Backhausen
1.2.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist