Latexová, hliníková nebo akrylátová? Jakou barvou vymalovat?

Výmalba je asi nejdostupnějším způsobem, jak dát interiéru nový kabát. Při výběru nátěru bychom se kromě odstínu měli také zaměřit na druh barvy. Každá místnost má totiž svá specifika, která musíme při výběru respektovat.

03_dulux_barva-roku_pecovat_01_paleta_loznice2-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Dulux

Potřebuje zeď pravidelně umývat?

Každou místnost zatěžujeme jinak. Třeba do dětských pokojů je vhodnější omyvatelná barva, kterou lze v případě zašpinění či pomalování vyčistit bez poškození barveného povrchu.

Oproti tomu otěruvzdorné barvy označované jako standard vynikají prodyšností, ale rychleji se ušpiní, protože je můžeme omýt jen velmi jemně. Proč jsou tedy otěruvzdorné?

„Pokud se o suchou zeď otřeme, nehrozí, že nám zašpiní oblečení. Aspoň ne v takové míře, kterou nejsme schopni rukou setřít, zároveň drobné nečistoty jsme schopni odstranit jemným kartáčkem“ vysvětluje odborník na malování Stanislav Kralovanský z firmy maliri-nateraci.cz.

Když zeď potřebuje dýchat…

Odolnost malířských nátěrů je dána disperzí, čím více jí barva obsahuje, tím méně je prodyšná, ale zato odolnější. Malířské barvy s nejnižší mírou disperze jsou tzv. vápenné barvy, které jsou vhodné do prostor, kde hrozí vlhkost a plíseň, například technických místností a sklepů. „Pokud má pokoj dlouhodobě problémy s plísní, je nutné oškrábat nátěr až na podklad a znovu vymalovat barvou s nízkým množstvím disperze,“ upozorňuje pan Kralovanský. Alternativou jsou také hliníkové barvy, které se vyznačují vysokou prodyšností.

Do dětského pokoje nebo kuchyně, kde hrozí velké riziko zašpinění či umaštění volíme barvy latexové. Jsou vysoce odolné a mohou být omývány i mokrým hadříkem. Nátěr latexovou barvou umožňuje několik set omytí, aniž by se smývala také barva.

Akrylátové barvy se vyznačují velkou odolností a zároveň vysokou propustností. Pokud do interiéru potřebujete neměnící se matný lesk, akrylátové barvy jsou řešením. Nejsou však vhodné k použití na sanační omítky.

Vinyl už nejen na podlahu

Dražší, ale velmi praktickou a módní záležitostí jsou vinylové barvy. Dají se očistit za sucha i za mokra a jsou vysoce prodyšné. Vyznačují se velmi dobrým krytím, takže je stačí nanést jen v jedné tenké vrstvě. Tím se cena s ostatními barvami vyrovná. Protože se nanášejí pouze v jediné vrstvě, není potřeba je tak často škrábat a jsou ekologicky šetrné.

BIO barvy?

I do malířské profese se dostal trend BIO. Tyto barvy jsou vyrobené na bázi přírodní pryskyřice a výborně propouští páru.

Jako ekologické se ale označují všechny barvy, které jsou ředitelné vodou, nikoli ředidlem nebo rozpouštědlem. Tyto chemické prostředky totiž obsahují těkavé látky, které přispívají k poškození zemské atmosféry, ale i našeho zdraví. „V případě malování interiéru jsou ekologické barvy nutností, protože neobsahují aromatické uhlovodíky, které jsou pro lidské zdraví škodlivé. V současné době není problém najít ekologickou variantu latexové, disperzní i akrylátové barvy,“ uzavírá Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři natěrači cz.

Foto: Shutterstock.com, archiv firem

11.6.2020 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist