Lamelový nebo křidélkový? Jaký vybrat rošt do postele?

Jestli jste někdy kupovali postel, asi víte, o čem je řeč – desítky obchodů a e-shopů, stovky postelí, matrací a roštů. Abyste si pořídili ideální lůžko, na kterém se vám bude dobře spát, aniž byste ráno vstávali zkroucení jako paragraf s kruhy pod očima velikosti ruského kola, musíte najít ideální kombinaci korpusu postele, matrace a roštu. Náš dnešní text vám pomůže zorientovat se v nabídce postelových roštů.

Proč je rošt tak důležitý?

Nevěřte reklamám, které vám sugerují, že pokud si koupíte tu nebo onu jedinečnou matraci, vyspíte se do růžova i na zemi. Stejně důležitý jako matrace je totiž i rošt. Úkolem roštu je rovnoměrně rozložit zátěž matrace, zajistit její odvětrávání a podpořit správnou ergonomii těla.

Matrace bez roštu nikdy nesplní funkci dokonale. Mezi oběma platí nepřímá úměra – čím slabší matrace tím bytelnější musí být rošt. A na rozdíl od matrace ho není třeba měnit každých několik let – kvalitní rošt vám vydrží na celý život.

„Sháníte-li podklad pod matraci na dvojlůžko, myslete každý sám na sebe a pořiďte dva rošty a dvě matrace. Vyhnete se tak tzv. trampolínovému efektu. Napevno očalouněný rošt s matrací není vhodný. Matrace se poté nedá otáčet, rychleji se proleží a nemůžete ji vyměnit za novou,“ říká Alena Jindráková z Blanář nábytek.

Typy lamelových roštů – jaký je rozdíl?

Na trhu můžete narazit na tři typy postelových roštů – nejznámější a cenově nejdostupnější je laťkový. Vyrábí se z masivních dřevěných latěk a má dlouhou životnost. Jeho nevýhodou je nulová pružnost, která zvyšuje i opotřebení matrace.

Opakem je křidélkový nebo také talířový rošt, který nabízí nejširší variabilitu nastavení dle křivek těla. Může za to velké množství bodových křidélek/destiček po celé ploše roštu. Za tento nejnovější trend roštu budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy.

Zlatou střední cestou jsou pak lamelové rošty. Jsou pružné a vyrábí se v široké škále variací od základních až po opravdu propracované. Pokud se rozhodněte pro něj, budete asi vybírat podle počtu lamel, přičemž platí čím více, tím lépe – více lamel lépe rozloží váhu a přizpůsobí se ergonomii těla. Pokud u roštu o délce 200 centimetrů napočítáte alespoň 28 lamel, našli jste kvalitního pomocníka pro zdravý spánek. „Standardní tloušťka lamel je 8 mm, jsme ale schopní tloušťku zvýšit na 12 mm,“ dodává k možným úpravám pro osoby s vyšší hmotností Alena Jindráková.

Pátrejte i po speciálních vylepšeních, jako je ramenní kolébka nebo zdvojený počet lamel v bederní oblasti s posuvným jezdcem, jež ovlivňují jejich pružnost. „Důležité je i upevnění lamel. Uchycení do výkyvných kapes zvyšuje pružnost lamel po celé jejich šířce a rošt se lépe přizpůsobí matraci a zároveň odolává prudké jednorázové zátěži jako například při ráznějším dosedu,“ upřesňuje Jindráková.

Pevný, nastavitelný či plně motorizovaný?

Ani v tomto případě nebudete mít lehké rozhodování – proto se rozhodujte podle své potřeby, fyzické kondice a možností peněženky. Jak už název napovídá, u základního typu se jedná o nepolohovací pevný postelový rošt. Tento typ je vhodný jen pro jedince bez problémů s páteří, kdy jejich pozice ve spánku může být libovolná. Mechanicky polohovatelný rošt s individuálním nastavením nožní a hlavové části ocení a využije asi nejširší skupina lidí.

Plně elektrizovaný motorový rošt dobře poslouží zejména lidem po operaci, se špatnou hybností či seniorům. Výhodou je dálkové ovládání a libovolné nastavení polohy horních i dolních končetin.

Co je to box-spring?

Aktuálním hitem především západně od nás jsou tzv. box-springy, postele s odlišným zpracováním – bez spodního roštu. Ten se výrobcům postelí podařilo nahradit a vylepšit pružinovou matrací v postelovém rámu, která rošt plně zastupuje a zachovává jeho vlastnosti. Na klientovi je tedy již jen volba vrchní matrace.

Díky této inovaci se vyhnete shánění klasického postelového roštu a navíc získáte plusové body také od návštěv za design. Přičtěte ještě celkově pohodlnější vstávání díky výšce postele a boom těchto postelí je na světě. „Při uvádění box-springů na český trh jsme se setkali se specifikem, které v zahraniční neplatí. Češi preferují postele s úložným prostorem. Tak jsme box-spring jednoduše upravili ke spokojenosti zákazníků,“ uzavírá Alena Jindráková z Blanář nábytek.

A rada na závěr? Nespěchejte, přemýšlejte a hlavně zkoušejte v showroomech. Jen tak najdete ten ideální pro vás!

Z dostupných zdrojů vypracovala redakce
Foto: Blanář nábytek

14.10.2016 3:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist