Lákavé posezení nejen na designových židlích

Od současných židlí, sedaček a křesel se žádá nejen to, že budou pohodlné a sezení v nich bude zdravé, je nutné, aby byly také tvarově či barevně zajímavé, splňovaly ergonomické požadavky, působily spíše nadčasově a byly pohledově zajímavé. Jak se zdá, současní designéři a návrháři nábytku to nemají nijak lehké, přesto však mnohdy dokážou splnit náročné požadavky svých zákazníků do nejmenšího detailu.

Židle není jen součástí jídelního koutu v jídelně či kuchyni, velmi často plní také společenskou úlohu, a to hlavně při setkávání se s přáteli, dále má i funkci relaxační. Za léta používání židlí máme všichni už tak nějak vytipováno, jaký druh židlí nám vyhovuje, případně s jakým typem materiálu se sžijeme snadno a se kterým hůře.

Designové židle, křesla, lenošky či taburety patří k těm typům bytových solitérů, které mohou velmi zajímavým způsobem oživit stereotypní interiéry. Často se nám stává, že hledáme spíše kousky, které by byly co nejpodobnější k tomu, co již doma máme, například k pohovce. Hledáme většinou marně, buď takový kousek není cenově dostupný, nemá vyhovující potah anebo tvar, případně není ani pohodlný a k dlouhodobému sezení se tedy nehodí.  Někdy ale naprosto postačí oprostit se od zažitých dogmat a zvolit židli či křeslo, které bude tak netypické, že se stane ústředním bodem celé místnosti. Bude to kousek, který na sebe bude upoutávat pozornost, ať už barvou, stylem netradičním tvarem, nebo jen zvoleným materiálem.

Zajímavé typy židlí a pohovek, rovněž i křesel můžete najít u designových studií The Naoko armchair, Punto design, u skandinávské společnosti  Antitude, u italského výrobce Edra nebo u jiné italské značky Exx.  Z portugalských stylů jsou zajímavá sedátka Mellow z produkce studia Munna design.

Z českých typů pohodlných a zároveň tvarově zajímavých židlí stojí za zmínku židle Harry nabízející možnost elegantního stolování, tak, jak je to nyní in, s kovovou kostrou bez područek, potah z kůže v porcelánově bílé barvě. Další možností jsou lakované židle Flower v imitaci modré kůže s pochromovanými nohami. K odpočinku poslouží pohodlná židle vzhledu křesla s názvem Wing, základ z buku, potah je kombinací lnu a polyesteru v černém provedení.

Dojem ze židlí je samozřejmě individuální. Pro pohodlné sezení však zohledněte hlavně hloubku sedáku. Samotná šířka sedáku by měla odpovídat proporcím osoby nebo osob, které na ní budou sedět. Praxe říká, že ideální je rozměr vždy o 10 cm širší, než je šířka pánve dotyčné osoby. Pro židle odpočinkové je rovněž důležitý poměr sklonu sedáku vůči opěradlu. Neméně důležitý je i typ polstrování.

A nyní nám už zbývá jen popřát vám šťastnou ruku při volbě vaší nové židle či křesla.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, interiorholic.com,homedit.com, decosee.com, dezen.com, cappellini.it, medeindesign.com

 

30.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist