Láká vás vodní postel?

Vodní postele nejsou ničím novým. Svou vlnu popularity zažily v 70.letech, ale jejich výhody znali už staří Peršané v době před 3000 lety. Vodní postel nabízí hluboký spánek, jsou vhodné pro alergiky a rovnoměrně rozkládají váhu spícího těla. Na našem trhu se pohybují v průměrných cenách cca od 15 000 Kč až 30 000Kč za poměrně již luxusní modely. Ale dražší mohu být vždy. Jejich náplň není vhodné přehřívat.

142651-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nesporné výhody spočívají ve zmíněném rovnoměrném rozkládání váhy těla. Vodní matrace tedy není ani moc tvrdá tak, aby způsobovala otlaky a ani moc měkká. Výsledkem je hluboký spánek, který neruší neustálé otáčení se na lůžku.

POZOR: na trhu se objevují v zásadě dva druhy vodních matrací. Jedny jsou konstrukčně staré a většinou se jim říká „neukotvené“ či „Free flow“, případně „Frei futer“.Jsou to opravdu „pytle“ naplněné vodou. Mnohem lepší jsou novější matrace, kde je voda jádrem a nikoliv v podstatě a zjednodušeně řečeno jediným obsahem matrace

Postele – inspirativní fotogalerie

TIP: pokud uvažujete o vodní posteli pro manželské či partnerské lůžko, pak volte typ „dual“, někdy také „dabl“, jednoduše tedy dělenou matraci, která není v celku a která vlastně představuje dva samostatné vodní systémy spojené v jednu matraci. Je to pohodlnější.
Dobrá rada

Vodní matrace musí být umístěná na pevném podstavci  a prodejce by měl zcela automaticky dodávat nejen matraci či rám, ale kompletní postel tak, aby ji bylo možné přivést domů, podle druhu matrace pak naplnit, zhasnou a jít spát. Pamatujte pak tak na to, že vodní postel si kupujete pro klidný, zdravý a pohodlný hluboký spánek. Každý uživatel by měl mít pro sebe alespoň 80 cm širokou a mini. 200 cm dlouhou matraci, lépe delší (pro pár ideální „letiště“ 2 x 2,2 m). Aby byla pohodlná nejen postel, ale i přístup k ní, pak nezapomeňte, že kolem postele by měl být alespoň 60 cm průchozího prostoru.

A úložný prostor? Vodní postel nic takového většinou nenabízí. Do ložnice se vám bude muset vejít i „peřinák“.

Několik praktických poznámek

Na vodní postele se vztahují normy, stejně jako na jiný druh nábytku. Pokud kupujete legální evropské zboží, nemusíte se bát, že postel praskne, že vytopíte byt a sousedy atd. Vodní náplň se ohřívá pomocí el. energie a při výpadku proudu v trvání cca 1 dne by už mohlo dojít k nepříjemnému vychladnutí a bude dobré postel „ohřát“.

TIP:
někdy se objevuje varování pro muže v tom smyslu, že každodenní užívání příliš teplé (cca 32 °C) vodní matrace způsobuje neplodnost. Je tedy dobré vyhřívání lidově řečeno „nepřehánět“.

Red.
Foto: vodni-postel.cz, vodnipostele.eu, seawayblog.blogspot.com

16.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist