Kvůli zástavním listům zase podraží hypotéky

Minulý týden schválila Sněmovna návrh vládní reformy veřejných financí. Součástí reformy je mimo jiné zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů, kterými banky úvěry financují. V dohledné době nás tedy velmi pravděpodobně čeká zdražení hypoték.

124516-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Sněmovna reformu schválila

Po více než čtvrt roce byla schválena reforma veřejných financí. Celkem 101 z přítomných 200 poslanců hlasovalo pro návrh reformy veřejných financí, která obsahuje změny daňového systému, zavedení poplatků ve zdravotnictví i škrty u některých sociálních dávek.

Zruší daňové osvobození?

Kromě jiného obsahuje reforma veřejných financí také návrh na zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů, kterými banky doposud financovaly úvěry. Vzhledem k avizovanému zvýšení úrokových sazeb České národní banky je tedy zdražení hypoték téměř jisté. Odborníci se shodují, že by mohlo jít přibližně o 0,5 až 0,8 procenta.

Co na to odborníci?

David Sahula z Hypoteční banky říká : „Úroky z hypoték vzrostou asi o půl procentního bodu. To je při běžné hypotéce na 1,7 milionu na dvacet let 500 korun.“ Růst sazeb u hypoték potvrzuje také Kristýna Havligerová z České spořitelny.
Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek odhaduje, že se do ceny hypoték promítne méně než 0,5 procenta. „Ten rozdíl bude nepatrný ve srovnání s pohyby úrokové sazby ČNB,“ řekl. Zároveň pan Sobíšek ale připomíná, že zrušení daňových výhod způsobí mírné znevýhodnění investorů do nových hypotečních listů.

Zdražovat se bude jen někde

Zdražení by se ale nemělo týkat úplně všech hypoték. Reforma se dotkne pouze těch, které budou uzavřeny po 1.lednu příštího roku, nebo těch, kterým vyprší lhůta na níž je sjednaný pevný úrok.

Co ještě ovlivní zdražení?

Kromě zrušení daňového osvobození zástavních listů a avizovaného zvýšení úrokových sazeb ČNB přispěje ke zdražení také zvýšená nižší sazba daně z přidané hodnoty, která stoupne ze současných pěti na devět procent.

Lucie Lukačíková
Foto:Lucie Lukačíková

28.8.2007 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist