Květiny chtějí také hezky bydlet

Obliba různorodých obalů na květináče v posledních letech neustále roste. Nelíbí se vám plastové? Žádný problém, v nabídce jsou dnes obaly z keramiky, terakoty, plechu, teakového dřeva, ratanu, skla, grafitové atd. Unikátní a osobitý design těchto nádob vtiskne vašemu interiéru jinou podobu.

Hliněný džbán dodá vaší pokojové květině rustikální dojem, stejně tak dobře lze použít keramickou nádobu ve stylu starověkých vykopávek. Obaly na květináče mohou být s ozdobným lemem nebo hladké, lesklé nebo matné, široké nebo naopak úzké a vysoké. Zvláštního efektu lze taktéž docílit s pozinkovanými plechovými obaly, které se však nehodí do každého interiéru.  Využijeme- li násobného efektu a pro květiny vybereme například tři až čtyři různě veliké hranaté obaly ve stejném barevném provedení, docílíme tím zvláštního dojmu.

 

Zkrátka je potřeba k výběru těchto dekorativních nádob přistupovat s tím, že budeme respektovat styl, v jakém je náš byt zařízený. Jakmile docílíte toho, že tyto obaly budou vhodně korespondovat s nábytkem, koberci a případně i osvětlením v dané místnosti, získáte tak vyvážený a harmonický prostor.  Pohrajte si s jejich umístěním, barvami a případně i světelným efektem.  Zvolíte-li obal vhodně, i nenápadná květina ve vašem bytě se pak může stát přímo královnou interiéru.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Výběr se o něco zúží, pokud budeme rozlišovat mezi obaly na umístění v interiéru nebo exteriéru. U těch, které mají být umístěny venku celoročně je hlavně potřeba brát zřetel na to, zda jsou mrazuvzdorné.

Keramické květináče jsou unikátní díky různé teplotě vypalování, ruční výrobě a glazuře. Jednotlivé kusy se tedy mohou trochu odlišovat v odstínu povrchu anebo jeho glazuře.

Nádoby ze syntetických materiálů vynikají svou téměř bezmeznou variabilitou barev a tvarů a zároveň jsou ve většině případů vhodné jak pro interiérové, tak pro venkovní použití.

Sklolaminát je zase unikátní svou pevností, stálostí a tvárností.  Velmi populární jsou i květináče s lakovaným povrchem.  Lak je odolný vůči povětrnostním vlivům a také vůči mechanickému poškrábání. Většina těchto nádob má zesílený horní okraj, což jim dává velmi elegantní a robustní vzhled.

Nádoby, ze kterých budete vybírat, by měly být jedinečné svým vzhledem, vhodné pro solitérní použití, ať už budou plnit funkci jako designový anebo dekorativní prvek v reprezentačních či soukromých prostorách.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: nabuzz.com, connox.com, roomsinteriordesign.blogspot.com, stardustmoderndesign.com, plantersparadise.co.uk, projectdomestication.blogspot.com, artglamour.craftblog.eu, rattan.co.ukm, replicaplants.co.uk

25.4.2012 12:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist