Květinový trend letošní zimy – Wild white

Fascinace základními silami přírody, znovuobjevení kouzla divočiny, moc přírody, mystika, drsnost a nespoutanost, to je charakteristika trendu Wild White. Pojďme se seznámit s květinovým trendem této zimy, nahlédněme pod ruku předních floristů a kdo ví, třeba načerpáte i trochu inspirace pro vlastní tvořivou činnost.

123938-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Drsná a nespoutaná, magická zima

V tomto aranžmá se hrubé materiály, jako stromová kůra a kus vyschlého dřeva, mísí s jemnými květy hvězdníku (Hippeastrum) a pomponkovitých chryzantém (Chrysanthemum), listy kalanchoe, tymiánem a bavlnou. V pozadí hraje svou roli i protea (Protea).

Fascinace základními silami přírody, znovuobjevení kouzla divočiny, moc přírody, mystika, drsnost a nespoutanost, to je charakteristika trendu Wild White. Kytice a květinová aranžmá podle tohoto trendu proto působí velmi přírodně, dravě a tajemně. Květiny v nich použité jsou většinou bílé. Tato barva se v aranžmá velmi dobře kombinuje s šedozelenou či hnědou barvou, které jsou pro tento trend velmi typické. Mystiku a magický význam dodávají některé exotické květiny jako například CymbidiumProtea, které vyzařují silnou auru, a fungují proto jako talismany či amulety chránící před tajemnými silami přírody.

Aranžmá podle trendu Wild White obsahují silné větvě, kůru, jutu, naplavené dřevo, korek, celé stonky bavlníku, hrubou vlnu, listy planých rostlin, uplatnění ale velmi často najdou i celé rostliny s omytými kořeny či cibulemi. Ty dodávají vazbám na syrovosti, divokosti a dramatičnosti. Hrubé materiály v květinových aranžmá vyjadřují moc a sílu přírody. Pokud chceme dosáhnout slavnostního dojmu, můžeme v aranžmá na některých místech použít stříbrné listy či stříbrný sprej. Jemnější výraz dodávají materiály, které vypadají neuhlazeně, ale jsou měkké, například peří a kožešina.

Pro vyjádření trendu Wild White jsou vhodné hrubé vázy, květináče a misky, někdy se strukturovaným nebo vykrajovaným okrajem. Mohou být ozdobeny řezbou, rytím, vytlačováním nebo vypalováním.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Nejčastěji používané květiny v trendu Wild White jsou chryzantéma (Chrysanthemum), čemeřice (Helleborus), šeřík (Syringa), snědek (Ornithogalum), hvězdník (Hippeastrum), oblíbené jsou i některé exotické květiny jako například orchidej Cymbidium, dále Protea a Banksia. V aranžmá se často objevují také růže (Rosa), karafiáty (Dianthus), lilie (Lilium) a gerbery.

Cymbidium – úspěšná orchidej

V historii vývoje druhů jsou orchideje mladinké. Jejich krása, stejně jako jejich rozmanitost, jim zajistily okamžitý úspěch, na světě roste stejný počet druhů orchidejí jako všech ostatních kvetoucích rostlin dohromady.

Jedná se však o velmi zranitelné rostliny, protože mnoho druhů vyžaduje velmi specifické podmínky k přežití, například opylení jedním konkrétním druhem hmyzu nebo jiným jedinečným živočichem. Navzdory tomu si orchideje získaly značnou oblibu, k velmi vyhledávaným patří například rod Cymbidium.

Vynikající řezané květiny
Jako řezaná květina je tato orchidej velmi trvanlivá a oblíbená pro množství květů na jednom stonku. Díky své vynikající kvalitě rod Cymbidium představuje více než tři čtvrtiny celkové nabídky orchidejí.

Exotické krásky
Květy orchidejí podněcují fantazii. Jsou exotické, výrazné, nádherně tvarované, zdobené pozoruhodnými vzory v pestrých barvách. Až do druhé světové války se jim věnovali pouze nadšenci. Nyní Cymbidium komerčně pěstuje mnoho firem v nesčetných barevných odstínech. Některé odrůdy i krásně voní.

Použití v trendu pro zimu 2004-2005
V kyticích a jiných vazbách se květy této orchideje používají především pro vytvoření magické aury, která chrání před přírodními silami drsné zimy. To je zvlášť důležité letos, kdy se tyto síly projevují více než kdy jindy. Často se také v aranžmá používají i s kořeny.

Kouzelný snědek (Ornithogalum)

Mnoho druhů rodu Ornithogalum roste v zemích okolo Středozemního moře. Všechny jsou velmi krásné, a proto byly oblíbené již v dávných dobách. Jejich cibule varem ztrácí jedovatost a staří Řekové je používali v kuchyni. Arabové z nich připravují pokrmy dodnes a poutníci si je často berou jako zásoby na pouť do Mekky.

Ornithogalum arabicum je velmi oblíbené, i když ještě před pár lety u nás bylo novinkou. Jeho krásné květy mají dlouhou životnost, možná i proto se snědek stal tak rychle populární. Jednotlivá poupata se rozvíjí postupně a my můžeme každý den pozorovat, jak se nám doslova mění před očima. Kulaté květenství má bílé nebo krémové květy s tmavými bliznami, které připomínají černé korálky. Snědek je ideální květinou pro zimní trend letošního roku.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Okouzlující krása hvězdníku

Bílá barva obrovského květu hvězdníku (Hippeastrum) hraje v květinovém trendu s názvem Wild White ústřední úlohu. Hvězdník, který kvete v zimě, je nejen vynikající řezanou květinou, ale i nádhernou pokojovou rostlinou.

Původ
Hippeastrum pochází z Jižní a Střední Ameriky a Karibské oblasti. Existuje mnoho odrůd – některé rostou v suchých lesích, jiné na savanách. V minulých desetiletích vzrostl počet firem, které hvězdník pěstují k řezu. To je celkem pochopitelné, vždyť je to nádherná kouzelná květina se třemi i více nálevkovitými květy na jednom stonku.

Květinový trend
V květinovém trendu pro zimu 2004-2005 se bude nejčastěji používat bílý hvězdník. Zelenobílý odstín je ideální a v některých avantgardních aranžmá je možné použít celou rostlinu i s cibulí s ještě nerozvitým květem. Hvězdník kontrastuje s masivními a hrubými materiály, jimiž se zimní květinová aranžmá a kytice vyznačují. Tato rostlina symbolizuje pozitivní kouzelnou sílu, která se snaží potlačit ponurost zimy.

Magická Protea

Jednou kdosi řekl: „Když Bůh tvořil svět, v Africe mu upadl velký pytel semen.“ V jižních částech tohoto kontinentu roste mnoho druhů kvetoucích rostlin, keřů a stromů. Mezi ně patří i Protea, stálezelený keř s robustními květy. Protea není mrazuvzdorná, a proto ji nelze volně pěstovat ve střední Evropě. V Jižní Africe roste mnoho druhů a odrůd, několik druhů pochází i z Austrálie a Nového Zélandu.

Zvláštní aura
Jednotlivé druhy Protea se liší velikostí květu. Květy vypadají jako složené ze šupin, přičemž horní „okvětní plátky“ jsou poněkud ochmýřené, což jim dodává magický, téměř zvířecí vzhled. V květinovém trendu pro zimu 2004-2005 plní roli amuletu, který ovládá přírodní síly. Především však tvoří pojítko mezi materiály rostlinného a zvířecího původu, které se v kyticích a jiných aranžmá používají. Jako řezaná květina je Protea odolná a trvanlivá, protože roste především v suchých oblastech. Své kouzlo má i sušená.

Pojmenovaná po bohu Proteovi
Stejně jako mořský bůh Proteus, který měl podle řecké mytologie na starosti Poseidonovy tuleně, má i Protea mnoho různých podob. Existuje dokonce Protea s převislými květy. Nejznámější druhy jsou Protea cynaroidesProtea barbigera.

Zimní bílá chryzantéma

Chryzantéma (Chrysanthemum) je velmi kvalitní řezaná květina a pomalu ztrácí pověst květiny smuteční. Vždy byla velmi ceněna v Číně, kde ji obdivují odedávna. Hindové a buddhisté ji používají při mnoha různých ceremoniích. Z bílých a žlutých chryzantém se například zhotovují girlandy, kterými se zdobí chrámy, sochy nebo oltáře.

Jako řezaná květina získala chryzantéma na oblibě po roce 1960. Dnes je na trhu po celý rok a stala se po růži druhou nejoblíbenější. Bílé chryzantémy se v trendu pro zimu 2004-2005 používají k znázornění sněhu a ledových krystalů jako protiváhy pochmurné šedi zimních dní.

Bílé šeříky, nádherná vůně

Vzhledem k tomu, že se šeříky (Syringa) pěstují v tmavých podmínkách, mohou být dodávány na trh i v zimě. Jejich květy pak mají téměř vždy bílou barvu, i když by za normálních okolností kvetly přirozeně fialově nebo purpurově.

Právě bílé květy šeříku jsou pro zimní trend Wild White ideální. Milé, příjemně vonící květy jakoby zaháněly drsnost zimy svým svěžím vzhledem mezi hrubými materiály, jako jsou stromová kůra, peří, paroží a plavené dřevo.

Čísla dokazují, jak populární byl šeřík jako řezaná květina. Okolo roku 1915 představoval v severní Evropě prodej řezaného šeříku polovinu obratu celého odvětví. Tuto „průkopnickou“ roli hrál až do druhé světové války, kdy jeho obliba poklesla. V posledních letech je však šeřík opět na vzestupu a vytrvale postupuje vzhůru.

Šeřík je nejen okouzlující, ale nádherně voní. Mnoho lidí vnímá vůni šeříku jako svěží a ovocnou, a proto je řezaný šeřík častou výzdobou domácností. Esence šeříku se samozřejmě využívají při výrobě parfémů a mýdel. Šeřík symbolizuje něžnost první lásky a city všeobecně.

Zdroj: Holandská květinová kancelář

8.11.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist