Květinové zdi? Jaké tapety vybrat, abychom si nepořídili kýč?

Asi každý se cítí v přírodě dobře, a proto se snaží ji nějakým způsobem vnést i domů. Může to být formou materiálů, pokojových květin, nebo třeba tapet. Poslední příklad je nejvýraznější, ale také nejošemetnější, protože nesprávně zvolená tapeta nebo vybavení mohou celý interiér dokonale pohřbít.

6656140_10_4c_de-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Hornbach

Křehká krása květin, majestátnost stromů, tajemnost lesa, divokost džungle… To vše nabízí současné tapety. Při jejich výběru buďte ale obezřetní. To, co vypadá skvěle na malém vzorku, nemusí stejně dobře fungovat ve velkém formátu. U florálních motivů je nebezpeční největší. Výrazné vzory se brzy okoukají a například velké květiny na zdi potřebují specifický styl interiéru a vybavení. Pokud se vám to nepovede odhadnout, může to skončit katastrofálním kýčem. Ale pokud si všichni aktéři scény sednou, vznikne jedinečný efekt, který dodá prostoru příjemný pocit klidu a odvede vaši pozornost daleko od stresu a napětí.

Kouzlo vliesových tapet

V současnosti nejoblíbenější jsou vliesové tapety a fototapety. Přitažlivé jsou zejména jejich praktické vlastnosti – prodyšnost, odolnost, stálobarevnost, částečná omyvatelnost a zajištění tepelné i zvukové izolace. Navíc je manipulace s nimi velmi jednoduchá. „Lepí se za sucha, lepidlo se tedy nanáší jen na stěnu. Když budete po nějakém čase chtít vzhled stěn změnit, strhnutí těchto tapet také moc práce nezabere. Odstraňují se rovněž za sucha, a protože jsou pevné, tak na zdi nezůstávají žádné zbytky,“ uvádí specialista na tapety Tadeáš Tenkl. Lepidlo vybírejte podle druhu tapety a podkladu. Při jeho nanášení použijte speciální tapetový váleček, držte se návodu a dodržujte dobu nasáknutí. Tapety lepte od shora dolů a těsně vedle sebe. Vzniklé vzduchové bublinky vytlačujte od středu do stran. Přesné měření a precisnost při stříhání tapet se vyplatí. Využijte vodováhu a závěsnou olovnici.

Boho interiér ocení džungli

Pro odvážné povahy se nabízí nepřehlédnutelné stylizované dekory džungle, nejen v metalických kresbách, na výrazném pozadí sytých barev, výjevy exotických hájů nebo motivy asijských hor v orientálním stylu. Tento trend je v současnosti nesmírně oblíbený zejména u příznivců boho stylu a dovede na sebe dokonale strhnout veškerou pozornost i coby solitér na jediné zdi. Výraznost těchto vzorů je však podmíněna velmi důmyslným laděním zbytku interiéru. Zde, více než kdy jindy, platí, že méně znamená více.

Uklidňující český háj

Tradiční kombinace svěže zelených listů rostlin na decentním podkladu potěší zastánce klasického stylu. Hodí se do téměř všech prostor – působí jemně, ale zároveň dostatečně výrazně. Nechá vyniknout zařízení interiéru a lze ji stylově kombinovat s vhodně zvolenou barvou na okolitých zdech. Při vytapetování celé místnosti však může opticky zmenšovat prostor a vyvolávat dojem stísněnosti.

Kouzlení s květy

Zdi plné rozkvetlých růží, pivoněk či jemných fialek vykouzlí tu pravou romantickou náladu. Záleží jen na vás, jestli zvolíte výrazný dekor s velkými obrazci a sytými barvami, jež umí upoutat i samostatně na menší ploše, nebo se necháte okouzlit něžným střízlivějším pojetím drobných kvítků, které bude vhodné i k využití do celé místnosti. Květinové dekory se hodí do venkovských interiérů nebo do bytů laděných v tradičním anglickém stylu. Kromě toho vyniknou i v dámské či dívčí ložnici nebo pracovně, obývacím pokoji nebo prostornější předsíni.

Zelený minimalismus

I minimalismus ocení přírodní motivy, ale v jednoduché formě s minimem barev. Působí jako sofistikovaný doplněk, který dovolí vyniknout nábytku, podtrhne geometrii interiéru, a přitom je nadčasový i trendy. Těmto požadavkům skvěle dostojí například metalická kresba na neutrálním pozadí nebo schematické zobrazení stromů ve světlém provedení.

15.3.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist