Květinové palety: Trendy zelené stěny v bytě i na terase

Recyklace je v současném bytovém designu zvučné téma. A využití starých palet je zkrátka trendy. Tyto dřevěné prvky působí nejen zajímavě, ale dokáží udělat i velkou službu – třeba jako závěsy na květiny.

shutterstock_1185377710-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Jak s paletou pracovat

S paletami se dá kouzlit rozmanitě. Pro květiny se náramně hodí zavěšování palet na stěny opatřené masivní L-skobou. Je možné využít palety jakýchkoli rozměrů, je ale dobré také brát v potaz manipulaci s nimi. „Ke květinové dekoraci doporučuji takzvané půlpalety, které mají rozměry 80 x 60. Jejich váhu a snadnou přenosnost ocení zejména ženy,“ říká Martina Malinová, specialistka na zahradní architekturu.

Zahrada na stěnu nabízí speciální květináče do palet s podmiskou, které mají ideální velikost pro umístění do jakýchkoliv palet. Podmisky jsou schopné zadržet vodu, přesto je potřeba vyvarovat se přelití. Rostliny můžete přesadit přímo do květináče s připravenou drenáží, nebo je nechat v původním přepravním obalu a do speciálního květináče pouze vložit.

V současnosti je velkým trendem vytvářet z palet celé nábytkové sestavy. Můžete tedy moderní sezení doplnit o zajímavý květinový stojan nebo květinami ozdobit třeba boční stěnu křesla.

Krása venku i uvnitř

Paletové systémy na květiny jsou nejen hezké na pohled, ale dokáží řešit i problém s malým prostorem. Pro majitele bytů, pro které je jedinou příležitostí pěstovat venkovní rostliny balkon, jsou palety dokonalým řešením. Pomocí zvláštních kovových spojek je možné vytvářet z palet i větší prvky. Rázem se totiž rozrostou dle dispozic místa do šířky či výšky.

Chcete-li květinové palety umístit do exteriéru, není nutná náročná příprava. Palety buď můžete nechat tak, jak jsou, nebo je můžete obrousit dohladka a ošetřit impregnací na dřevo s fungicidní složkou. Do interiéru je možné pořídit upravené palety, které jsou však výrazně dražší. I zde můžete využít palety starší, ale bude patrně potřeba jim věnovat větší péči. Palety můžete libovolně kolorovat barvami na dřevo a vhodně je tak zakomponovat do stylu svého obydlí.

Nákup květin

Při výběru rostlinek do palety je nutné zohledňovat nároky rostlin. Podle plánovaného umístění osázené palety ohlídejte zejména intenzitu slunečního světla a větru. Vybírejte rostlinky méně vzrostlé, ideálně v obalu o průměru 9 cm, u kterých nehrozí při přesazování porušení kořenového základu.

„Pro zajímavější prostorový dojem doporučuji kombinovat vzpřímené rostliny s převislými. Krásně se pracuje například s různými odrůdami muškátů,“ doporučuje Martina Malinová. Paletové stojany oceníte i při pěstování bylinek či drobného ovoce v malém prostoru. Díky snadnému vyjmutí květináče s rostlinkami můžete palety sezonně obměňovat.

 

 

3.3.2023 7:30 | autor: Lenka Malá | zdroj: Gardners – zahradní architektura

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist