Květinové dekorace a aranžmá k uctění Památky zesnulých

Památka zesnulých nebo také Dušičky jsou svátky, kdy vzpomínáme na blízké zesnulé. Již po staletí jsou spojeny s prvními listopadovými dny. V této době klademe na hroby květinové dekorace a zapalujeme svíčky. Tato aranžmá mají svá specifika a symboliku.

shutterstock_736827853-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Nejčastěji na hroby pokládáme věnce, smuteční kytice nebo aranžmá, které musí dobře odolávat nepřízni počasí. Chladné dešťové a větrné dny, někdy i první přízemní mrazíky typické pro listopad přečkají jen některé živé květiny a dekorace.

Při tvorbě musíme myslet na to, že není možné květiny pravidelně zalévat. To je důvodem, proč se často tvoří dekorace na hrob z jehličí, chvojí a sušených rostlin.

Ve smuteční floristice je nadmíru důležitá také pevnost. Aranžmá na hroby často převážíme na velké vzdálenosti a bývají vystavena větru, a tak je nutné klást důraz na vázání, upevnění do aranžovací hmoty nebo drátování.

Živé květiny do dušičkové vazby

Asi nejoblíbenější květinami jsou listopadky, které kvetou právě v pozdně podzimním čase. Vhodné jsou též růže, laskavec či sedm. Krásné a oblíbené kaly přežijí jen za lepšího počasí.

Velmi vděčná je v tomto směru zeleň z neopadavých jehličnanů a stálezelených dřevin. Pro kombinaci několika stálezelených dřevin se hodí listy venkovního břečťanu, buxusu nebo pachysandry čili tlustonitníku.

Trvanlivou přízdobou mohou být i podzimní plody jako šípky, jeřabiny či dřínky. Věnec z jehličí stačí omotat drátkem a na něj plody přilepit. Dekoraci oživíte a přesto zůstane decentní a vkusná.

Smuteční symbolika

Nejčastější smuteční dekorací je věnec jako symbol životní dráhy člověka, která se smrtí uzavírá. Srdce přestavuje lásku, zármutek nad ztrátou blízké osoby, na kterou nepřestáváme vzpomínat. Kříž je křesťanským symbolem pro překonání smrti. Tvar podušky znázorňuje pokojný věčný spánek zemřelého.

Barvami se symbolickým významem jsou černá, bílá, zelená a červená. Černá i bílá jsou barvy smutku, červená je barvou vyjadřující trvalou lásku a zelená je barvou naděje, naděje na zmrtvýchvstání.

Ke vzpomínkové dekoraci mohou posloužit i květinové aranže, které jsou doplněny i jinými barvami a jejich odstíny. Vždy by však mělo platit, že celek musí vypadat umírněně a v duchu této pietní vzpomínky i decentně.

26.10.2021 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist