Květen v zahradě

Postupně odkvétají první jarní cibuloviny a nastává doba nového bujného rašení, růstu a kvetení. Všechny rostliny potřebují trojí péči, která skončí až na podzim – kypření a pletí, zalévání a ke konci měsíce začneme přihnojovat.

129333-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Po odkvětu seřízneme keře zlatice a dalších křovin, aby se do příštího jara vytvořily silné jednoleté výhony, opět připravené kvést. Odstraníme květy šeříku, aby se nevysilovaly tvorbou semen. Tuto péči poskytneme i dalším, na jaře kvetoucím rostlinám a keřům,  rododendronům, tulipánům, narcisům, řebčíkům.

Sázíme a sázíme

Vyplejeme a nakypříme záhony. Je nejvyšší čas pokročit s výsadbou mečíků ( hlízy předem moříme proti třásněnkám), ve většině zahrad se už letos objevují jejich lístky. Hlízy jiřin přebereme, ty, které mají více než jedno rašící očko, můžeme oddělit ostrým nožem. Řezné rány ošetříme prachem z dřevěného uhlí a před výsadbou necháme zaschnout. Pak je vysadíme do dobře zpracované a kompostem vyhnojené půdy. Jejich vrchní část by měla být asi 8 – 10 cm hluboko.

Nepřehlédněte! Fotogalerie skalek a zahrad

Květen je ale zcela zasvěcen výsadbě. V pošmourných dnech jsme otužovaly sazenice letniček a truhlíkových květin. Po zmrzlých již definitivně patří na zahradu. Vybereme si den, kdy nesvítí slunce a sazenice pečlivě umístíme na stanoviště. Hned po výsadbě opatrně zalijeme, aby zem slehla. Zálivku v dalších dnech pravidelně opakujeme. K hnojení přistupujeme nejdříve za 14 dní po výsadbě, až rostlinky spolehlivě zakoření. Určitě jsme si předpěstovali ostálky ( ty jsou velice háklivé na mrazíky, proto s nimi opatrně), hvozdíky, letní druhy kopretin, slaměnky a smily, povíjnici, hrachor, vilec, astry a mnoho dalších.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Pozor na škůdce

Od počátku měsíce věnujeme pozornost růžím. I když letos už mnohde kvetou, je třeba je ošetřit postřikem proti černé skvrnitosti listů a proti pilatěnce drobné. Její přítomnost na růžích je patrná z toho, že se nové zelené lísky stáčejí do trubičky. Nejen na růžích, ale také na pustorylu, velkokvětých kopretinách a fuchsiích sají mšice. Pokud jejich invazi včas nezastavíme, postarají se i o likvidaci květů. Prvním indikátorem výskytu mšic jsou mravenci. Dalším nebezpečím pro zahradu a mladé sazenice představují slimáci a hlemýždi.

Průběžně se věnujeme trávníku, pravidelně sekáme, hrabeme a zaléváme. Vyplatí se do zálivkové vody přidat i plné hnojivo, podpoří bujnější dělení travin a stejnoměrný růst. Snažíme se odstranit i plevel, ale boj třeba s pampeliškou bývá nerovný. Stejně úporná je i sedmikráska. Na druhou stranu, jsou to přece krásné květiny, sedmikráska dokonce kvete až do zámrazu. Tak dáme jim v trávníku milost?

Bujný růst zaznamenávají i trvalky. Některé mají tak těžké květy, že by se mohly vylamovat. Proto např. pivoňky a ostrožky, ale i mečíky vyvazujeme k opoře. Prudký vítr dokáže definitivně položit i vzrostlé hvozdíky.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Letnění spíše prospívá

Po zmrzlých můžeme začít s letněním pokojových rostlin. Tak jak by jim škodil mráz, uškodí i sluneční úpal. Proto si vybíráme oblačný den, kdy rostliny vyneseme ven a umístíme na stinné místo. Teprve po přivyknutí novým podmínkám sluneční svit zvyšujeme. Za letní pobyt budou vděčny hlavně sukulenty a kaktusy – musíme zabránit trvalému přemokření – dáváme je raději pod střechu. Pobyt prospěje také subtropickým a chladnomilným rostlinám – azalkám, gardeniím, bramboříkům, klíviím, ibiškům, oleandrům, fíkovníkům, citrusům, agáve, datlovníkům a dalším palmám. Při zachování specifických podmínek můžeme letnit i orchideje, lépe nasadí květní stvoly. Ven nepatří rostliny ozdobné barevným listem, ale ani skutečně teplomilné, jež nesnášejí noční pokles teplot – např. filodendrony, difenbachie, jemné asparágusy. Rostliny zapustíme do země nebo květináče chráníme před přehřátím nastýlkou, mulčem. Nebezpečný může být i prudký vítr nebo déšť spojený s kroupami. „Venčení“ květin si zasluhuje velkou trpělivost a ochranu před nepřízní počasí, v zásadě však rostlinám prospívá. Otuží je, růst je kompaktnější a založí bohatou násadu květů.

Jindřiška Kodičková
foto auto

15.5.2007 3:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist