Kvalitní spánek? Záleží na barvách, matraci i povlečení

Cítíte se po probuzení rozlámaní a unavení? Problém může být v samotném zařízení ložnice – špatné umístění nábytku, nevhodné materiály, nadmíra světla, dokáží spánek velmi účinně rušit. Přinášíme několik tipů, co vylepšit v ložnici, aby se vám spalo co nejlépe.

15ph153642-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: IKEA

Co  ruší spánek?

Mnoho lidí ani netuší, co modré světlo je a že jejich spánek značně ovlivňuje. Jedná se o světlo krátké vlnové délce, které se na kvalitě spánku velmi silně podílí. A kde jej najdeme? Překvapivě ve slunečních paprscích. Možná jste už sami zažili, že vás ráno slunce, které svítí do okna, příjemně nastartovalo do dalšího dne. Přesně to modré světlo dokáže. Působí na náš mozek tak, že mu zabraňuje tvořit melatonin a cítit se ospale.

Odpoledne už slunce příliš tohoto světla neprodukuje, proto se melatonin začíná tvořit a vy se cítíte unavení, což je s přicházejícím večerem naprosto v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy se večer doma dlouho díváme na televizi, pracujeme ještě na počítači nebo koukáme hodiny do telefonu. Všechna tato zařízení totiž modré světlo produkují. Jinak řečeno, našemu organismu dávají najevo, že je ráno a blokují tvorbu melatoninu, takže se nám nechce spát. Ideální je se večer všem těmto zařízením vyhnout a místo televize si číst knihu.

„Vymezte si ložnici jako prostor pouze pro noční odpočinek. Odstraňte z ní veškeré rušivé elementy jako televizi, mobilní zařízení, vypněte všechny zdroje světla, jako jsou blikající budíky a pohotovostní světélka, a hlavně zapomeňte na práci v posteli,“ říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum a dodává, že právě práce v posteli patří k největším prohřeškům proti kvalitnímu a zdravému spánku. Zkuste tedy vystěhovat z ložnice všechnu elektroniku a telefon i tablet nechte za dveřmi. Během týdne pochopíte, jak moc měla tato zařízení vliv na kvalitu vašeho spánku.

Jaká matrace, takový spánek…

Kvalitu spánku samozřejmě ovlivňuje také na čem a v čem spíte – tedy matrace, ale i povlečení. „Správně zvolená matrace je základem kvalitního odpočinku během spánku, měla by se perfektně přizpůsobit tělu a dokonale rozložit jeho hmotnost. Člověk se tak přirozeně uvolní a snáze přejde do hlubokého spánku, který má zásadní význam pro relaxaci těla a duševní odpočinek,“ říká Jakub Šoufek, odborník na zdravý spánek ze společnosti Johann Malle.

Správnou tuhost matrace volíme na základě několika kritérií. Ta jsou dána především naším věkem, váhou i délkou odpočinku. „Obecně platí, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, že při různých polohách cítíme dostatečnou oporu páteře, čímž nedochází k její deformaci. Matrace by proto měla v první řadě držet anatomický tvar páteře. Každou matraci proto doporučuji osobně otestovat s dostatkem času a ideálně pod dohledem odborníka,“ radí fyzioterapeut René Kacián.

Povlečení raději přírodní

Ale nejde jen o matraci. Pocení, buzení se a ranní pocit nevyspalosti – i tak to může vypadat, pokud zvolíte špatný materiál ložního prádla.

Na trhu je přitom k dostání povlečení z nejrůznějších materiálů a vybrat z nich to nejvhodnější není rozhodně snadné. Jak na to? Podle Feng Shui se jako „jako v bavlnce“ spí hlavně v přírodních materiálech. A souhlasí také odborníci.

„V zimě je oblíbený flanel, není však moc vhodný pro teplejší měsíce roku. V těch doporučuji spíše damašek, který je vhodný i pro zimní období. Damaškové povlečení v létě chladí a v zimě hřeje a v kombinaci s prostěradlem z kvalitního saténu je to jasná volba pro celý rok,“ radí Rita Valešová, hlavní designérka společnosti VEBA.

Dobrá zpráva je, že dnes je – na rozdíl od generace našich babiček – damašek bezúdržbový. Díky speciálním úpravám se dá koupit i v tzv. nežehlivé variantě – stačí jej jen vyprat. Navíc do ložnice přináší luxus – na omak je tak hebký, že si jej lidé často pletou s hedvábím.

Nenechte se rušit

Odborníci doporučují v ložnici střídmost. Ať už se týká vybavení či barev. V místnosti se vyvarujte zbytečných věcí i nábytku. Dominantou ložnice by měla být právě postel. Podle Feng Shui by měla být umístěna co nejdále ode dveří s rozhledem po celé místnosti a ideálně na severojižní ose, tedy s hlavou mířící na sever.

Do ložnice se nejvíce hodí zemité barvy, které působí neutrálně. Vyvarujte se výrazných vzorů a barev. V místnosti s tmavými barvami se lépe usíná, ale může mít negativní vliv na psychiku. Světlá ložnice naopak navozuje klid, ale je v ní příliš světla, a tedy je často nutné ji vždy doplnit kvalitními závěsy. Pokud se tedy rozhodujete mezi světlými a tmavými barvami, ideální je vzájemně tyto barvy nakombinovat. Dobrou noc!

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist