Kůže, která sedne vám i vašemu nábytku

Kožený nábytek byl donedávna znakem luxusu a vysokého postavení. Jen málokdo si totiž mohl dovolit exkluzivní koženou sedačku. Ovšem dnes je situace, naštěstí pro nás, úplně jiná. Na trhu je k dostání široká paleta nábytku i bytových doplňků vyrobených právě z kůže a dovolit si je může téměř každý.

Možná máte zažité, že kůže je nepříjemný materiál, který v létě lepí a v zimě studí a bez přehozu, ideálně z leskyma se neobejdete. Pokud ano, je na čase zapomenout na historii a vrhnout se na moderní i tradiční materiály. Existuje totiž několik typů kůže, které jsou určené k výrobě nábytku a každá z nich se pyšní trošku jinými užitnými vlastnostmi, barvou i povrchovou úpravou. A jaké jsou ty nejznámější?

Kůže pigmentové
Jde o kůže, které jsou ideální variantou pro rodiny s dětmi, protože jsou nejméně náročné na údržbu. Při výrobě jsou totiž napuštěny zvláštní vrstvou pigmentu a další olejovou vrstvou, která vytvoří na povrchu ochranný film, jenž zabrání pronikání nečistot dovnitř látky i opotřebení slunečním zářením, které dokáže kůži nepříjemně poznamenat. Svrchní olejová vrstva povrch zakonzervuje a ten je tak možné jednoduchým způsobem udržovat. Nevýhodou tohoto typu kůžeje snad jen nepropouštění vlhkosti.

Velká fotogalerie stylového nábytku


Anilinové kůže
Patří mezi nejčastěji používané kůže. Je pro ně typické nestejnoměrné zabarvení a žilkování, takže žádný kousek nábytku nebude stejný, ale právě to je leckdy žádoucí. Název tohoto typu kůží je odvozen od procesu barvení pomocí anilinových barev, kterým kůže prochází před finální úpravou.  Tou je ošetření povrchu voskem. Díky němu je kůže příjemná na dotek a má opravdu úžasný vzhled. Ale za ten zase platíte poměrně složitým procesem údržby, který rozhodně nebudete chtít absolvovat každý den po nájezdu vašich dětí. Asi největší nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena, anilinové kůže jsou jedny z nejdražších, ovšem nabízí zase dokonalou prodyšnost a pohodlí.
Semianilionové kůže
Příjemným kompromisem mezi levnými a drahými variantami kůží jsou kůže semianilinové. Ty procházejí podobnou úpravou jako kůže anilinové, tedy máčejí se do barev, následně však nejsou ošetřovány voskem, ale pigmentem. Ten kůži opticky slije v kompaktní celek a uživatelům nabídne podstatně větší odolnost proti skvrnám i slunečnímu záření.

Broušené kůže
Broušené kůže, jejichž konečnou fází není ani voskování ani pigmentování, ale broušení se vyznačují dokonale jemným povrchem, který je velmi příjemný na dotyk, ovšem každý je na nich také náležitě vidět. Jejich údržba je poměrně náročná, ideální je povolávat na čištění vždy odborníky. Na druhou stranu jde o kůži velmi odolnou. Vybrat si můžete buď kůži ošetřenou impregnací, která několikanásobně prodlužuje životnost zvláště hojně využívaného nábytku, nebo kůži přírodní, která není nijak ošetřena, prochází časem s noblesou a nestárne, jen získává žádanou patinu, která činní každý kus originálem. Velký výběr máte naopak v barevných variacích, které můžete ladit do nekonečna s vybavením vašeho domu či bytu. Velmi trendy je kůže oranžová a bílá, luxus navodíte kůží modrou, mužské pracovně bude slušet odstín tmavě zelené, dámy si zase oblíbí červené odstíny. A nemusí jít pouze o odstíny na sedací soupravě nebo taburetu. Z kůže se vyrábí i konferenční stoly, potahují se jí komody nebo skříně, kožené mohou být stojánky na tužky, držáky na noviny nebo kapsáře, kůže sluší i knihám nebo značkovým vínům, či brandy.

Zamilovat si kůži není vůbec nic složitého. Kromě dokonalého vzhledu vás uchvátí svou charakteristickou jemností. Ocení jí všichni alergici, protože se v ní nedrží prach ani roztoči a pokud vezmete na pomoc na ní speciálně určené přípravky, pak i údržbu zvládnete levou zadní. Za tu se vám kůže odvděčí svou dlouhou životností a odolností vůči poškození. Předtím než se vydáte do obchodu, mějte na paměti, že kvalitní kožený kousek nábytku musí stát vždy na místě, které je mimo dosah přímého slunečního záření. To totiž kůži zbavuje pigmentu a vytváří na ní nevzhledné světlé skvrny. Ani přílišné teplo kůži nesvědčí.
Petra Martišková
Foto: homelines.org, soblok.com, alibaba.com, archzine.org, interiorhunter.com, fopple.com, leather-home-office.en.made-in-china.com, luxist.com, lushlee.com

 

26.1.2012 12:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist