Kůže a nebo látka?

Při volbě jednotlivých druhů nábytku hraje roli nejen cena, ale i design, praktické či užitné vlastnosti atd. Pokud se jedná o sedací nábytek, je na první pohled věc poměrně jasná. Musí se na něm dát dobře sedět a pro mnohé je také podstatné, aby dobře vypadal. Jeden ze zažitých klišé pak hovoří o tom, že kožené potahy na nábytku jsou známkou luxusu a látkové potahy naopak volí obyčejní lidé. A jak je to ve skutečnosti? Jaké tedy má kůže výhody a má vůbec nějaké?

124145-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Kůže a kožešiny sloužily od nepaměti jako zdroj tepla, bylo možné se jimi obalit a přikrýt ještě v době, kdy člověk neovládal zpracování např. konopného vlákna, ze kterého by si mohl udělat oděv. Kůže je přírodní matriál. Kdo byl dříve silnější lovec, kdo zabil více zvěře, tak měl větší respekt, menší hlad a bylo mu teplo. Kůže navíc podle psychoanalytiků vzbuzuje v lidech (mužích) atavistické sklony v tendenci poměřovat se se svým okolím, kdy kůže pak funguje jako triumf, jako skalp nepřítele. Přijdete li tedy k někomu na návštěvu a on se ve svém obývacím pokoji rozvalí do kožené sedačky, v podvědomí se ozve: je to mocný člověk. Ale hlavou vám proběhne už něco jiného: má peníze.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Výhody a nevýhody
A jaké má kůže jako materiál potahu výhody? Dá se skvěle udržovat jednoduchým otřením. Je snadno opravitelná pomocí tzv. scelení. Pokud se ale potřísní kávou, vínem, olejem atp., pak už je její čištění problematické, ale je možné koupit přípravky (v 99% případů je prodává ten, kdo prodává samotný kožený nábytek), které dokáží skvrny odstranit. Nikdy však nemohou garantovat 100% vyčištění a nebo 100% návrat k původnímu zhledu. Je to sejné jako u oděvů. I tam je nutné přijmout v čistírně určité riziko. Proto se asi nehodí kožená sedačka do domácností s malými dětmi, psy a kočkami, kteří mohou snadno proměnit koženou ozdobu interiéru ve flekatý a potrhaný gauč. Základní nevýhodou kůže jako materiálu potahu je její problematická savost a chladnost. Kůže (nikoliv kožešina) není „psychicky“ teplá. Nevyvolává tento dojem, jako např. deka v pastelových barvách. V letních měsících se na kožený potah uživatel v šortkách snadno „přilepí“ např. spodní stranou svých stehen. Kůže je v tomto smyslu nehygienická – podněcuje pocení / zapaření při styku s holou kůží uživatele a tzv. se lepí.
Žádnou z těchto nevýhod látky nemají. Všechny výhody kůže je možné až na výjimku snadného otření potahu přičíst potahům látkovým. Látkové potahy jsou v průměru o 30 % levnější.
Jaroslav Novotný
Foto firem Finnpro, Frighetto a archiv autora
21.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist