Kusové koberce

Pokud chcete mít útulný byt či dům a dáváte si záležet na tom, aby byl interiér vybavený všemi moderními a populárními doplňky, jistě vás nemine i výběr kusového koberce. Jedná se o praktický a líbivý doplněk, který vhodně dotvoří konečnou podobu Vašeho interiéru.

118727-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Kusové koberce je dnes možné koupit v mnoha různých velikostech, barvách a rozmanitých designových provedeních. Mezi velmi oblíbené patří kusové koberce Shaggy, dále jsou vyhledávané koberce typu Bouclé, Heatset či Frizé. Kusové koberce se snadno udržují a vedle estetické funkce mají i praktické využití, dá se na nich lenošit, jsou hřejivé a příjemné na dotek.

Levné koberce ve výprodeji

Cena je jedním z důležitých faktorů, který rozhoduje o výběru a koupi kusového koberce. Luxusní, značkové koberce se mohou prodávat v cenách převyšujících i několik desítek tisíc korun. Běžně se však ceny kusových koberců standardních velikostí pohybují okolo pár tisíc korun.

Cenově zajímavé jsou kusové koberce, jejichž kolekce se doprodávají a prodejci je často dávají do výprodejů. Takové koberce jsou levné a dají se koupit za velmi příznivé ceny. Je však důležité rozlišovat levné koberce nízké kvality od těch, které jsou opravdu ve výprodeji z důvodu vyřazení daného typu z nabídky. Kusové koberce ve výprodeji patří mezi vyhledávaný a oblíbený artikl.

Barvy kusových koberců

Na trhu je opravdu velký výběr barevných kombinací kusových koberců. Oblíbené jsou jednobarevné koberce, především koberce červené, koberce fialové, modré, zelené či šedé. Mezi vyhledávané však patří i různé designové motivy s geometrickými obrazci, kruhy, vlnkami či jinými tvary.

Oblíbené jsou však i kusové koberce tradičních motivů s různými retro texturami hodící se do interiéru se starožitným nábytkem, nebo rovněž jako kontrastní prvek do moderních interiérů. Oblibu mají i koberce s orientálními motivy, které interiér obzvláštní nevšedním a originálním vzhledem.

Rozměry kusových koberců

Rozměr kusového koberce je jedním z důležitých faktorů hrajících nemalou roli při jeho výběru. Často jsou rozměry koberce vybírány podle prostorových dispozic interiéru, ve kterém bude kusový koberec umístěn. Malé koberce obvykle mají své místo v rohu místnosti, v předsíni či nějaké chodbě. Oproti tomu velké kusové koberce nejčastěji zdobí podlahy prostorných hal, nebo ve většině případů, obývacích pokojů. Typickým místem kde koberec leží, je potom střed pokoje. Na kusovém koberci často spočívá konferenční stolek, nebo nějaký taburet či sedák. Koberec by tedy měl být patřičně velký, aby v místnosti vyplnil dostatečně velkou plochu.

Z hlediska rozměrů je nejčastěji vyhledávaný kusový koberec 120 x 170 cmkusový koberec 140 x 200 cm. Tyto dva rozměry patří takříkajíc mezi standardy. Vyhledávané jsou však i menší a větší typy. Rozměry velkých kusových koberců se pohybují i okolo 2 až 3 metrů. S takto velkým kobercem se již poměrně obtížně manipuluje a je rovněž náročnější na čištění, nicméně v místnosti působí dominantně a díky velké ploše, kterou zaujímá, je jeho využití všestrannější.

Kusové koberce Shaggy

Koberce typu Shaggy patří, v současné době, mezi nejprodávanější typy kusových koberců na trhu. Jedná se koberce, jejichž struktura je tvořena delšími vlákny, která jsou ukotvena na tvrdý přízový podklad. Jedná se vlastně o retro koberce, které byly oblíbené již v 60 létech, tehdy se vyráběly především v Turecku, dnes se centrum jejich výroby přesunulo do Asie.

Kusové koberce Shaggy vytváří díky delším vláknům, která jsou nepravidelně uspořádána, chaotický vzhled, mohou při různé poloze vláken měnit barvu, jsou příjemné na dotek a teplejší než jiné druhy koberců. Vlákna bývají různě dlouhá od krátkých, majících sotva několik milimetrů, po opravdu dlouhé, vlasové koberce s délkou vláken až několik desítek centimetrů. Vyrábí se v mnoha barevných kombinacích od jednoduchých, jednobarevných až po ty, které vynikají různými složitými designovými vzory.

Další typy kusových koberců

Na trhu najdeme několik dalších typů kusových koberců, lišících se druhem použitých materiálů či odlišným vzhledem. Oblíbené jsou koberce Bouclé, jejichž vlákna jsou vyrobena z polypropylenových vláken tvořících malé vlnky. Tyto koberce jsou velmi pevné, odolné a dobře se čistí.
Své zastoupení mají i kusové koberce typu Frizé. Jedná se o koberce s delšími vlákny, ty však na rozdíl od koberce Shaggy nejsou volná, ale stočená a zakroucená do různých smotků a shluků. Povrch koberce je potom odolnější a pevnější.

Posledním typem kusového koberce, který je dosti rozšířený a je vhodné jej také zmínit, je koberec typu Heatset. Tento typ koberce je tvořen tepelně zpracovanými polypropylenovými vlákny. Jeho povrch je odolný, snadno se čistí, je antistatický a dobře se zbavuje zvířecích chlupů. Rovněž dobře tlumí nárazy a má vlastnosti akustické izolace.

Dětské kusové koberce

Se stále se zvyšujícími nároky kladenými na vybavení a vzhled interiérů si majitelé bytů či domů dávají patřičně záležet i na zařízení dětského pokoje. Vedle nepostradatelných doplňků, jakými je například dětská postýlka či skříň na hračky, je vhodným doplňkem i dětský kusový koberec. Výrobci kusových koberců dnes věnují nemalou pozornost i sortimentu koberců, jenž se svým provedením hodí do dětského pokoje.
Dětské kusové koberce mívají obvykle kratší vlas, jsou odolné a méně náchylné na opotřebení a zašpinění. Často jsou barevné, s veselými motivy v podobě různých pohádkových postaviček, zvířátek či jiných dětských motivů. Někdy jsou opatřeny i motivy různých her, nebo poučných námětů.

Délka vlasu kusových koberců

Délka vlasu je jedním z hlavních parametrů, který bere při výběru kusového koberce zákazník v potaz. Jednotlivé typy koberců se obvykle liší právě délkou vlasu. Koberce Shaggy jsou známé tím, že mají dlouhý vlas, mnohdy i s délkou několika desítek centimetrů. Koberce s dlouhými vlasy jsou dnes populární, jsou teplé a příjemné na dotek. Na druhou stranu je jejich údržba složitější, lehce se zašpiní a jejich čistění není snadné.

Koberce s krátkým vlasem jsou praktičtější na údržbu, jsou pevné a odolné proti mechanickému poškození. Mají ale obvykle hrubší a tvrdý povrch, nejsou tak pohodlné jako koberce s dlouhým vlasem.

Moderní kusové koberce

Kusové koberce moderního vzhledu patří k nejvyhledávanějším. Originalita a nadčasový design je jednou z hlavních předností moderních interiérů. Výrobci nábytku a bytových doplňků se předhánějí v nabídce zajímavých produktů, které zaujmou a pomohou dotvořit konečnou tvář vysněného interiéru. I výrobci kusových koberců nezůstávají pozadu a rovněž se snaží zaujmout neotřelým a neokoukaným vzhledem moderních kusových koberců.

Na trhu je velké množství kusových koberců různých barev, motivů a tvarů. Vyhledávané jsou vícebarevné koberce tvořící různé zajímavé obrazce. V oblibě jsou stále i okrové barvy ladící s nábytkem přírodního vzhledu. Svoje zastoupení mají i bílé či černé koberce, které se svým neutrálním barevným provedením hodí prakticky do každého interiéru.

17.6.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist