Kus skaliska pod okny

Přemýšlíte, jak obohatit svoji zahradu a nevíte, jak na to? Zkuste skalku. Že to není nic nového? Necháte-li se inspirovat tipy zahradních architektů, originalita a novost na sebe nenechají dlouho čekat. A starat se o takové skvosty bude jedna radost.

126639-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Ač se to nezdá, skalku můžete vytvořit v podstatě kdekoliv na zahradě. Přestože je trošku hrbolatější terén lepší, není problém začít budovat ani na úplné placce. Od toho jsou tu kameny a balvany, díky kterým si můžete vyčarovat na i umělý kopec přímo pod okny.

Pokud jste přesto přesvědčeni, že na skalku nemáte dostatek místa, rozhlédněte se. Bude vám totiž bohatě stačit i pouhý metr čtvereční, skalku lze navíc vybudovat i na terase nebo na balkoně, mnohdy je výborným místem i střecha od garáže.

Důležité je vhodné místo a materiál

Jen tak naházet kameny na sebe, přikrýt je zeminou a zavrtat do ní malé rostlinky ale nestačí.
Nejdůležitější je samozřejmě poloha a materiál, ze kterého skalku postavíte. Máte-li tu možnost, orientujte skalku na východní stranu, do které se sluníčko opírá v dopoledních hodinách.

Nad skalkou nechte volné nebe, nesaďte nad ni žádný strom, a už vůbec ne listnatý, který ji každý podzim dokonale ukryje pod listím.

Kameny hledejte v okolí

Na kameny se vydejte do blízkého okolí a pátrejte po zvětralých a omšelých. Zapomeňte na nablýskané křemeny a oblé kameny z řek, těmi si raději obestavte ohniště. Na skalku je vhodný vápenec, travertin, pískovec nebo žula, výborně vypadá i břidlice.

Až se pustíte do stavení, myslete na skalku spíše jako na celek, nenechávejte jednotlivé kameny vyniknout samostatně, spíš jim dejte prostor, aby celkový dojem působil nenuceně a přirozeně. A nezapomeňte, že kameny jsou důležité i pro rostliny. Některým přináší stín, v zimě pomáhají uchovat kořeny rostlin v teple, v létě naopak v chladu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Nechte si poradit od odborníků

Zavítejte do specializovaných obchodů s rostlinami, kde nejenže najdete nepřeberné množství skalniček, ale můžete si nechat i poradit, co která rostlina vyžaduje a kam ji nejlépe na skalce umístit, například zda pro ni bude lepší stín nebo naopak světlo.

Nebojte se experimentovat a kromě klasických rostlin žijících v našich podnebních podmínkách se poohlédněte i po exotičtějších druzích. Stačí několik rostlinek s exotičtějším názvem a skalka získá na zajímavosti.

Pokud to nepřeženete a budete své skalce dávkovat nové druhy s rozmyslem a necháte jim čas se rozrůst, ušetříte se zbytečných obav o to, zda se nový a drahý druh chytne a zda jej nakonec nepřeválcuje například odolnější a rozpínavější netřesk.

Dekorace ze dřeva

Nezůstávejte jen u kamenů a rostlin. Zkuste si skalku oživit i staršími suchými kmeny nebo větvemi. Vypadají nenápadně, takže nijak nenaruší celkový dojem. A pokud vás omrzí, jednoduše je vyměňte.

Další inspirace ZDE.

Martina Tlachová
Foto: www.skalnicky.cz

17.7.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist