Kupujte současný český design!

V Česku bývá zvykem považovat vše zahraniční za něco lepšího a macešsky pak odstrkávat tuzemskou produkci někam do kouta. Přitom i v ČR se dělá zajímavý design a zejména pak současná a nastupující generace designérů není od okolního světa jakkoliv izolovaná a může tedy nasávat nejnovější trendy stejně jako designéři z Německa, Itálie nebo Francie. A navíc, vzhledem ke stále relativně nízké ceně pracovní síly, jsou domácí výrobky spadající do kategorie designové, pořád ještě o něco levnější, než ty zahraniční, které chtě nechtě musí také někdo přivést atd.

Umění je rozhodně věcí internacionální a platí to určitě i o nábytkové tvorbě. Neznamená to však, že je bezpodmínečně nutné, tedy z titulu zmiňovaného internacionalizmu, ignorovat tuzemskou produkci. Zajímavou a jistě chvályhodnou aktivitou, je již několikaleté fungování luhačovické firmy MM Interiér, která vyrábí nábytek současných autorů inspirovaných různými proudy světové scény. Produkce této společnosti nepředstavuje žádnou avantgardu, ale rozhodně se nejedná o přehlédnutelné a nezajímavé vybavení obytného interiéru, a pokud člověk ví, co chce a co se mu líbí, pak si jistě u MM Interiér vybere. V Praze se jejich výrobky dají najít např. v prodejně Cult design v ulici Rumunské 1, Praha 2.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Domácí a světová scéna

Jednou z nejvýznamnějších světových událostí na poli interiérového a nábytkového designu, je bezesporu jarní veletrh v Miláně nazvaný lakonicky „fiera…“ (veletrh). Severoitalská metropole se vždy na pár dní promění v jedno velké tržiště s vybraným zboží, každý showroom, galerie či butik pořádá jeden večírek a druhým, lidé se baví a autobusy vozí návštěvníky v výstaviště do města a zpět. Je to událost nejen pro odbornou veřejnost a rozhodně stojí za to zajet se podívat na představitele toho, co se obecně prezentuje jako vrchol světové tvorby. Obdobou „Milána“ je v ČR „Art and interior“ probíhající v pražském Veletržním paláci a hlavně pak „Designblok“, který stejně jako milánský veletrh, doslova pozře celé město, tedy v tomto případě Prahu. Běžte se někdy někam podívat, ať máte srovnání. Teď v zimně se nic neděje, ale na jaře bude zase všechno jinak.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Karel Holý
Foto MM Interiér

30.11.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist