Kupujete smlouvu od majitele?

Vysoké ceny nemovitostí a ceny hypoték, jsou často důvodem, proč se lidé uchylují k různým méně tradičním a nebo zkrátka jiným způsobům vyzískání vlastního bydlení. Běžně se obchoduje s nájemními smlouvami na byty, které mají soukromého majitele, a není výjimkou, kdy je provoz takového bytu k dispozici za ono „regulované nájemné“, které ale do tří let postupně zmizí. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody oné nájemní smlouvy tzv. od majitele? Vlastně nejsou žádné

124413-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Zatím stále platí, že stát, stejně jako jakýkoliv jiný poskytovatel bydlení, a tedy i onen majitel, mají za zákona určité povinnosti, jejichž kroky jsou předvídatelné a lze se s nimi seznámit s předstihem v různých vyhláškách. Existuje také „Sdružení nájemníků ČR“, které mimo jiné slouží i k poskytování informací o pravidlech chování mezi nájemcem a pronajímatelem. Seznam poradních míst- kanceláři a potřebné kontakty najdete ZDE.

U majitele bez perspektivy

Bydlení u majitele za regulované nájemné představuje získání možnosti užívat byt, který, na rozdíl od bytů státních, nepůjde tzv. do privatizace – tedy do soukromých rukou, neboť v nich už je. Majitel je zatím pouze nucen učinit při případném prodeji domu první nabídku nájemníkovi. Jak to udělá, za jakých podmínek,to je na něm. Motivem pro bydlení u majitele a tedy pro zaplacení odstupného jako ceny za získání nájmu, tedy rozhodně není výhledové získání nemovitosti za zajímavé peníze.
Ceny nájemních smluv se pohybují cca kolem 10 00 Kč za metr čtvereční a přirozeně, v atrakčních lokalitách cena roste a naopak mimo centra klesá.

Růst nájmu

Nájemné poroste podle zákona do roku 2010 a mělo by pak být cca trojnásobné. Tedy pokud se dnes ještě někde stále platí „loňských“ 37 korun za metr, bude v roce 2010 takový jeden metr stát nejméně 100 korun. Ke zvyšování dochází vždy v lednu a to po 30%. Nyní v roce 2007 je standardem 48 korun za metr, příští rok by to mělo být 62, 4 korun, v roce 2009 pak 81Kč a v roce 105 Kč. Byt o výměře 50 metrů tedy dnes stojí cca 2400 Kč měsíčně, v roce 2100 to pak bude cca 5 250 Kč. Takovým to způsobem bude stoupat nájem ve státních bytech a stejně tak tomu bude i v bytech patřících soukromým osobám. To je ona deregulace.
Pokud si tedy někdo dnes „koupí“ nájemní smlouvu „u majitele“, pak si vlastně kupuje pouze jistotu, že se jej bude takové zdražení týkat. Nic víc nezíská, žádný nižší nájem ani vlastnictví, jediný klad spočívá v tom, že možná, ve rovnání s nějakou teoretickou částkou představující cenu za pronájem bytu, něco ušetří do té doby, než regulace v rove 2011 zcela padne.
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
4.7.2007 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist