Kupujete sedací soupravu?

Sedací souprava je tím prvním, co si v drtivé většině případů pořizujeme při vybavování obývacího pokoje. A šlo by to možná říct i jinak, neboť sedací souprava, gauč, sofa či pohovka, je zkrátka opravdu tím, co obývací pokoj dělá obývacím pokojem. A proto si nákup takového kusu nábytku jistě zaslouží zvýšenou míru pozornosti. A víte, jak si pohovku vybrat? Co vlastně v obýváku děláte? Zní vám to jako banální dotaz?

126841-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Obývací pokoj je v podstatě společenskou součástí bytu a pokud je v této místnosti umístěný i jídelní stůl, tak můžeme jistě směle obývací pokoj prohlásit za místo, kde se vlastně odehrává veškerý společenský život rodiny. Setkávání, rozhovory, odpočívání, oslavy, důležitá rozhodnutí, sledování TV, to vše se v drtivé většině odehrává právě zde.

Orientace a obývací pokoj jako televizní místnost (?)

Zkuste orientovat svou sedačku a tak, aby případná křesla, nebo jiný druh sedacího nábytku, byly přímo proti ní a aby všichni sedící  mohli při pohodlném lenošení spolu mluvit tváří v tvář a ne bokem či dokonce zády k sobě. Ve většině domácností jsou sedací soupravy orientovány na televizní obrazovku a to možná není úplně ideální řešení. A nebo je váš obývací pokoj televizní místností? Odehrává se veškeré dění v obývacím pokoji v závislosti na televizním programu?

Velká fotogalerie sedacích souprav

TIP: Zajímavé řešení jsou rohové sedačky, jejichž jedna část funguje jako „chaise longue“, tedy „dlouhé křeslo“, jenž umožňuje ležení a lenošení stejným způsobem, jako klasické římské lehátko. Odtud vlastně také označení „lenoška“, na které se leží a vlastně i sedí zároveň. Můžete u toho pít kávu, číst si noviny a přitom odevzdat váhu svého těla měkkým polštářům. Co je to „chaise longue“?

Na co si dát při výběru pozor?

Pokud vám sedací souprava vyhovuje svými rozměry, zaměřte se na kvalitu potahového materiálu (látka, kůže, alcantara). V podstatě po celé Evropě se používá 4- 5 stupňová stupnice, kde „A“ je označení pro nejkvalitnější látku, „B“ a „C“ označují něco jako střed a „D“, případně „E“ jsou kategorie nejméně kvalitní. Pochopitelně, že tomu odpovídá i cena, přičemž rozdíl mezi tou samou sedačkou v kvalitě potahového materiálu „A“ a v kvalitě potahového materiálu „D“ může být okolo 50%.   Pamatujte pak, že nemá smysl kupovat nejlevnější potahy. Kvalita potahu je dána jeho pevností, odolností a úpravou proti ulpívání nečistot a skvrn typu skvrn o vína, kávy atp. Z látky „A“ či „B“ takové skvrny většinou dostanete snadno, ale z materiálu „E“ vám to dá mnohem víc práce a nebo to nepůjde vůbec.

Navíc tvarová stálost (struktura, pevnost, odolnost proti prosezení – vytahání) je u nejlevnějších potahů a při každodenním používání otázkou jen několika měsíců.

Red.
Foto: BoConcept, Poliform

14.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist