Kupujete okna? Zajímejte se o víc, než jen o cenu!

Okna tvoří velmi významnou součást celého architektonického výrazu budovy, proto je zapotřebí postupovat při je jich výběru obezřetně a s citem. Věnujeme jim celým měsíc březen, proto se těšte na více článků s touto tématikou.

V bytových domech, kde se majitelé bytů o výběru oken rozhodují samostatně často dojde k tomu, že  okna různých bytů mají odlišná proporční řešení, což jednoznačně naruší celkový vzhled takových  budov.
Při koupi oken pro rodinný dům je rozhodování snazší. Rozhodnete-li se pro kompletní výměnu, můžete zvolit i jiné tvarové řešení. Výrobci mají k dispozici velké množství rámů, příček a doplňkových profilů a s jejich pomocí pak realizují požadované tvary.

Rozhodně se nesmíme nechat ovlivnit pouze nejnižší cenou oken. Stejně důležitá, jako okna samotná je i jejich montáž, certifikace jednotlivých komponentů a oken a v neposlední řadě i rychlost dodávky a realizace výměny oken, stejně jako spolehlivost dodavatele a servis.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Výrobce oken musí mít technologické, ale i profesní předpoklady pro splnění veškerých požadavků zákazníka.  Proto si nechejte při koupi předložit platné certifikáty ze Státní zkušebny nebo případně ze zahraničí. Prověřujte si spolehlivost a záruky firem. Co se týče rychlosti dodávky oken, tak ta je ovlivněna tím, že každé okno je vlastně originál, vyrobený až po důkladném, zaměření okna přímo u vás doma.

Obvykle se plastové profily k nám dovážejí nejčastěji z Německa, ale někdy i z Rakouska. U nás se poté montují. Výměna oken tedy běžně trvá delší dobu, protože nejdříve je zaměření oken na místě, pak podpis smlouvy, zaplacení zálohy. Dodací termín a instalace oken je nejčastěji v průběhu následující ho měsíce až šesti týdnů. Pří výběru dodavatele se vám mohou hodit i informace o doplňkových službách například, zda je realizační firma schopna zajistit i opětovné zasklení po případném rozbití okna. Opětovné zasklení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.  Odborně způsobilá firma totiž musí křídlo znovu vyplnit plynem tak, aby zůstaly zachovány všechny technické parametry okna.

Před nákupem okna je dobré seznámit se orientačně s cenami oken na současném trhu, vybrat například 3 až 4 dodavatele a jejich možnosti i ceny srovnat a až poté se rozhodnout pro tu firmu, která vám po všech stránkách nejvíce vyhovuje.
Jestliže si nevíte rady s výběrem barvy vašich nových oken, nahlaste firmě barvu a typ vnější omítky použité na domě.  Firma se zkušenostmi vám podle barvy a typu omítky ihned doporučí barvu, která by celkově nejlépe ladila s domem.
Pokud jste již firmu vybrali, nechejte si zpracovat předběžnou cenovou nabídku, aby vás po dokončení montáže oken cena nemile nepřekvapila.

Nevýhodou plastových oken je nepříznivé působení UV záření a žloutnutí profilů i přílišná těsnost oken a z toho vyplývající problémy s rosením obvodových konstrukcí a s plísněmi. Tomu je možné předejít vhodným výběrem profilu a skla s přihlédnutím k tepelně technickým vlastnostem obvodové stěny. Pokud jste se tedy rozhodli pro okna plastová, zeptejte se na tento problém předem svého dodavatele.
Co se týče prvků kování, lze využít různé bezpečnostní prvky kování, které společně s profily a bezpečnostním sklem jsou základním předpokladem pro zařazení okna do bezpečnostních tříd.

Je dobré, pokud firma instalující vám nová okna nabídne také odvoz starých oken.  Staré okenní rámy i skla jsou z hlediska současných požadavků nepoužitelná, a tak by vám jejich likvidace a odvoz mohl zbytečně vše zkomplikovat.

Tématice oken se věnujeme ještě v mnoha dalších článcích, například:Francouzská okna vám pomohou ušetřit, „Plastová okna – víte o nich vše?“ nebo článek „Střešní okna – máte je také?“.

Zuzana Bohdalová
Foto: falcon-windows.co.uk, cornerstone-exteriors.com, home-style-choices.com, homebuilding.co.uk, atn.ua.

11.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist